Miercuri, 09 Februarie 2005 - 07:35 AM Aleg.RO: Gusa se retrage, dar se extinde

Publicat de: Anca HRIBAN,Roxana A

ziua Democratul Cozmin Gusa si ceilalti membri ai Initiativei 2003 au decis ieri, sa paraseasca functiile de conducere din PD, alegand sa ramana simpli membri ai partidului. Initiativa 2003 infiinteaza filiale in fiecare judet

Alaturi de Gusa au hotarat sa mai plece din Biroul Permanent National (BPN) al PD, Lavinia Sandru, Aurelian Pavelescu si Roberta Anastase. "Luand in considerare unele decizii si pozitii publice ale conducerii actuale a PD din ultima perioada, Consiliul Director a hotarat retragerea membrilor asociatiei Initiativa 2003 din structura de conducere a PD", a sustinut Gusa. Membrii Initiativei nu s-au sfiit, intr-o conferinta de presa, sa-l atace din nou pe vicele PD, Radu Berceanu si sa-si exprime dezamagirea fata de atitudinea afisata de Traian Basescu cu privire la persoana sa. De altfel, Gusa a sustinut ca va elabora o lege antinomenclatura, anuntand ca in momentul prezentarii ei publice va oferi presei si o lista cu persoanele care ocupa in aceasta clipa functii publice si au facut parte din fosta nomenclatura.

Scenariul nomenclaturii securisto-comuniste
"Exista certitudini ca se incearca o regrupare a nomenclaturii securisto-comuniste pentru accederea in functii publice, din dorinta de a se perpetua un sistem oligarhic initiat in 1989, prin care s-au drenat sume imense din banul public", a punctat Gusa. El a mai spus ca membrii Colegiului Director al Initiativei 2003 au analizat ieri, respectarea prevederilor Protocolului incheiat cu PD, sustinand ca acest document a fost respectat de ambele parti. Liderul Initiativei 2003, a mai anuntat ca in sedinta Colegiului Director s-a decis infiintarea de filiale ale asociatiei, la nivelul fiecarui judet.

Berceanu, atacat
"Este adevarat ca astazi (ieri n.red) practic ne-am dat demisia din BPN. Am facut acest lucru pentru ca deciziile luate in ultima perioada in acest for de conducere nu ne mai reprezinta", a spus Lavinia Sandru. Ea l-a atacat pe Radu Berceanu, sustinand ca nu este normal ca la o actiune a unor lideri de partid sa raspunzi cu jigniri, asa cum s-a intamplat in cazul scrisorii celor 17 democrati care-i cereau lui Gusa sa candideze la sedia PD. "Nu este Radu Berceanu in masura sa dea lectii de moralitate. Sa nu uitam ca abia a scapat de sesizarile Coalitiei pentru un Parlament Curat care il nominaliza printre parlamentarii nedemni de un astfel de statut", a comentat Sandru. In opinia sa, prin faptul ca o persoana are mai multe milioane de dolari nu inseamna ca are si o mare calitate politica. Sandru a facut apel la colegii din PD sa nu-i mai preseze, intimideze si ameninte pe semnatarii scrisorii, sustinand ca astfel de practici apartin sistemului totalitar. Ea a mentionat, de altfel, ca nu renunta la demersul sau de a discuta cu Cozmin Gusa despre o eventuala candidatura la presedintia PD. Totodata, Gusa s-a declarat dezamagit de atitudinea afisata de presedintele Traian Basescu la adresa sa, intrebandu-se retoric: "Care este diferenta dintre Blaga, Boc, Videanu si mine? Ca ei au fost membri ai PCR si eu nu?".

Retragerea sustinatorilor
Mai multi dintre cei 17 semnatari ai scrisorii de sustinere a unei eventuale candidaturi a lui Cozmin Gusa la presedintia PD, demers initiat de deputatul Lavinia Sandru, au inceput sa dea inapoi.

Liderul PD Alba Mircea Hava a afirmat ieri, citat de Mediafax, ca, in cazul in care vor depune motiuni - program pentru sefia PD - atat Emil Boc, cat si Cozmin Gusa, va sustine programul lui Boc. Hava a explicat scrisoarea celor 17 lideri ai PD era, de fapt, o cerere catre Cozmin Gusa de a "reveni mai dur" in viata politica si nu o solicitare de candida la presedintia partidului, precizand ca intre Cozmin Gusa si Emil Boc il va sustine pe Boc.

Deputatul PD de Hunedoara Monica Iacob-Ridzi, intrebata daca isi mentine adeziunea la scrisoarea celor 17 lideri ai PD, Monica Iacob-Ridzi si-a manifestat convingerea ca a fost inselata de catre Lavinia Sandru. Ea a declarat ca Lavinia Sandru a pus in pericol credibilitatea tinerilor democrati.

"S-a purtat de o maniera perfida, procedand cum a procedat. Ne-a tarat, pe tinerii democrati, intr-un scandal in care am aterizat fara sa vrem", a declarat Monica Iacob-Ridzi, pentru Mediafax.

Presedintele PD Mures, Dinu Socotar, semnatar al scrisorii celor 17, a declarat ieri ca il intriga atitudinea lui Gusa si nu intelege ce l-a putut determina sa faca ultimele declaratii referitoare la Traian Basescu. Socotar a aratat : "am subliniat permanent ca domnul presedinte Boc ar putea sa continue aceasta initiativa a domnului presedinte Basescu cu ajutor corespunzator. Mai departe, sa zicem, lucrurile au degenerat putin. Nu stiu, chiar nu am informatii de ce lucrurile au degenerat un pic" Socotar.

Ziua

· Alte știri de la Anca HRIBAN,Roxana A

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziua:

Gusa se retrage, dar se extinde | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii