Striviti de Basescu

Sebastian Lazaroiu Sociolog Daca unul din cele doua partide din Alianta D

.A. este strivit de presedintele tarii, acesta nu este PNL. PNL se scufunda cu pietroiul de gat. PD insa da senzatia ca se comprima sub imaginea celui mai popular om politic din Romania. PD a supravietuit perioadei 2001-2004 strangand randurile, in timp ce era hartuit de lacomul confrate social-democrat, care a si reusit sa smulga cateva bucati de la centru si din teritoriu. A pierdut primari in cateva mari orase si vicepresedinti cu greutate. Traian Basescu a preferat sa schimbe garnitura de la conducere, dar, nefiind prea incantat de rezultat, a ascuns in 2003 partidul cu totul sub pulpana unei aliante de centru-dreapta. Dupa ce presedintele a plecat la Cotroceni, in partid s-a instalat deruta. Unii cred ca PD mai este inca sub tutela. Dar oare nu are nevoie? Mai intai, PD trebuia sa-si pregateasca echipa executiva. Aici au importat un ministru din societatea civila si au ratat in primul cabinet de doua ori nominalizarea ministrului integrarii (primul nu a reusit sa treaca de comisia parlamentara, iar al doilea a trecut degeaba). Apoi, democratii au scapat de grupul galagios Gusa-Sandru (desi acest grup mai dadea partidului un aer de vioiciune). Si-au impus candidatul la Primaria Generala a Capitalei, sugerand mai degraba ca aceasta este o functie care se mosteneste. Schimbarea scutecelor social-democrate cu cele populare a fost o operatiune rapida, de succes, care a semanat cu o extractie de masea. Intrebarile incomode despre convertire au fost tratate cu dispret: noi ramanem un partid pragmatic. In fruntea PD a fost instalat un presedinte navetist, care deja are probleme atat la Cluj, cat si la Bucuresti, din cauza mobilitatii sale de invidiat. Desi nu a remarcat nimeni, in negocierile cu sindicatele din invatamant, taraganate si prost gestionate, ministrii PD au jucat rol de primadone. Din fericire pentru ei, tot premierul va deconta. O vreme, partidul a mimat mesajele presedintelui tarii. De dragul diversitatii au aparut si pozitii diferite. Cea mai flagranta a fost legata de telefonul pe care l-a dat premierul la procuratura. Aici, presedintele a zis intr-un fel, Emil Boc - altfel. Mai nou, precum Iliescu altadata, Traian Basescu sugereaza ca Boc este tafnos si arogant. Asteptand sa-i cada in sac pomana electorala a tutorelui de la Cotroceni, Partidul Democrat are inca dificultati sa faca pasul decisiv la off-side fata de partenerii de alianta. Pe langa pomana de la Cotroceni, democratii mai asteapta un grup de liberali care ar putea sa intareasca galeria de personalitati a partidului. Judecand in termeni generali strategia PD, ea este una de asteptare. Adica nu exista. Actiunea nu este punctul forte al democratilor. Probabil de teama sa nu greseasca sau sa nu intre in conflict involuntar cu mesajele presedintelui tarii, liderii PD prefera sa se uite de pe margine, sperand ca intr-un final se vor deprinde cu tainele jocului politic. Dar care este viitorul Partidului Democrat? Va fi un partid de opozitie? Va fi "alternativa" de centru-dreapta? Acum, poarta cu mandrie titulatura de partid prezidential. Si se mentine pe pozitia de adversar al PSD, confiscand portocaliul. Ce se va intampla peste doi ani sau patru ani, probabil ca e un mister si pentru democrati. Dar ei cred prea mult in destin ca sa faca ceva remarcabil.
Data publicării: 30 Noi 2005 - 08:43

Link știre