Forum civic impotriva sistemului oligarhic [1]

Fostul presedinte al Romaniei, Emil Constantinescu a prezentat ieri proiectul unui forum civic, intitulat "Generatia europeana", cu scopul de a initia o miscare sociala care sa se opuna "sistemului oligarhic"

. Lansarea proiectului a avut loc la Palatul Parlamentului, evenimentul aniversand, totodata, noua ani de la data la care, in 1996, Constantinescu depunea juramantul in fata Parlamentului, din postura de presedinte al Romaniei. "Propun realizarea Forumului Generatia Europeana, o constructie care sa ofere societatii diversitate, deschidere, dialog si dinamism. (...) Suntem datori sa propunem societatii un nou pact civic, in care cetateanul, cu cerintele si aspiratiile sale, sa fie pivotul actiunii statului si judecatorul permanent al eficientei si corectitudinii acesteia", a spus presedintele Actiunii Populare (AP). Intrebat daca prin acest forum doreste reintrarea sa in cursa pentru Cotroceni, el a spus: "Nu am in vedere o candidatura prezidentiala si in general o actiune politica, in acest moment. Prin acest apel, doresc o miscare civica a societatii, care sa se opuna sistemului oligarhic contra caruia nu s-a facut absolut nimic in acest an, cu exceptia declaratiior demagogice si continue ale lui Basescu. Nu se poate vedea nimic in aceasta directie si cred ca in acest moment altcineva trebuie sa preia lupta contra acestui sistem oligarhic, respectiv partea sanatoasa a societatii, care sa formeze o mentalitate noua si institutii noi". Fostul sef al statului a explicat ca are in vedere o actiune la trei niveluri pentru schimbarea Romaniei. "Este vorba despre construirea proiectului politic in acest sens, realizarea unei noi clase politice si pregatirea cetatenilor, adica a celor care trebuie sa aleaga", a precizat Constantinescu. El a explicat ca acest proiect nu este o reluare a proiectului miscarii civice Actiunea Populara.
Data publicării: 30 Noi 2005 - 08:43

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=10385&titlu=Forum_civic_impotriva_sistemului_oligarhic