Sedinta de guvern la Parchetul General [1]

Raluca Dan  raluca

.dan@evz.ro       Marius Iosef     &nbsMiercuri, 30 Noiembrie 2005 Calin Popescu-Tariceanu este cel dintai premier roman luat la intrebari de procurori, in perioada exercitarii mandatului Calin Popescu-Tariceanu a reusit sa-si rezerve un loc unic in analele istoriei postdecembriste. Este primul premier roman luat la intrebari de procurori intr-un dosar penal, in timpul exercitarii mandatului. Tariceanu s-a prezentat ieri, in jurul orei 11.00, la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Timp de aproape o ora si jumatate, el a explicat anchetatorilor, intr-o declaratie de trei pagini, cum a achizitionat, in aprilie 2004, actiuni ale companiei Rompetrol, conduse de bunul sau prieten, liberalul Dinu Patriciu. In baza informatiilor aparute in mass-media „Nu am fost audiat in calitate de prim-ministru, ci de persoana fizica”, a tinut sa sublinieze Tariceanu la finalul audierii de ieri. El a adaugat ca are obligatia sa se comporte in fata legii ca oricare alt cetatean. „Am explicat ca decizia am luat-o pe baza informatiilor aparute in mass-media, care era plina de anunturi ce relatau care este piata acestor actiuni”, a declarat Tariceanu. El a precizat ca nu este „un jucator” la bursa, ci un investitor, avand si alte pachete de actiuni la societati listate la Bursa de Valori Bucuresti. Premierul nu a putut preciza cate actiuni Rompetrol a detinut, „intrucat au avut loc mai multe tranzactii”, insa a mentionat ca a fost administrator al societatii in perioada 2002-2003, cu un an inaintea listarii ei la bursa. Tariceanu a mai sustinut ca actiunile pe care le-a avut la Rompetrol au fost vandute in timp, pachetul cel mai consistent fiind instrainat dupa numirea la conducerea guvernului. El a precizat ca nu i-a intrebat pe procurori despre verificarile derulate in acest caz asupra conturilor sale bancare, aratand ca nu este „curios”, intrucat sunt „la vedere”. Un singur dosar, multe nume „grele” In acest dosar au mai fost audiati Camelia Voiculescu, fiica omului de afaceri Dan Voiculescu, senatorul Verestoy Attila si ziaristul Sorin Rosca Stanescu. Dosarul s-a aflat in centrul unui scandal public in momentul in care a fost confirmata informatia potrivit careia, in ziua in care Patriciu a fost citat la audieri si ulterior retinut, premierul a sunat la procurorul general Ilie Botos pentru a se interesa cu privire la caz. Avocatul lui Patriciu acuza La audierea premierului a participat si unul dintre avocatii lui Dinu Patriciu, Dan Nastrut, care a invocat mai multe probleme procedurale in ancheta, printre care si faptul ca nu a putut sa-i puna intrebari lui Tariceanu, desi Codul de procedura ii permitea acest lucru. Aparatorul nu a precizat insa ce anume l-a impiedicat sa-i adreseze intrebari primului-ministru. Nastrut s-a mai declarat nemultumit si de faptul ca nu a fost chemat, saptamana trecuta, la audierea senatorului UDMR Verestoy Attila. Fosti premieri in scandaluri „penale” > Primul fost premier care a dat ochii cu procurorii a fost Petre Roman. Acesta a fost audiat in legatura cu o serie de acuzatii de coruptie formulate la adresa sa de Corpul de Control al primului-ministru de la acea data, Nicolae Vacaroiu. > Al doilea fost prim-ministru chemat sa raspunda intrebarilor anchetatorilor a fost Radu Vasile.  El a fost audiat timp de trei ore intr-un dosar legat de privatizarea Romtelecom. > Nici numele lui Theodor Stolojan sau cel al lui Nicolae Vacaroiu nu au fost ocolite de acuzatii legate de afaceri „penale”. In 1998, imediat dupa izbucnirea scandalului „Megapower”, Petre Roman sustinea ca proiectul a fost dezvoltat si gestionat in perioada guvernelor Stolojan si Vacaroiu. De-a lungul vremii, despre Vacaroiu nu s-a mai spus nimic. Legatura intre Stolojan si afacerea „Megapower” a fost repusa pe tapet de PSD, dupa 2000. In septembrie anul trecut, la finalul scandalului, procurorii au dezmintit oficial ca liderul liberal ar fi avut vreo calitate procesuala in aceasta cauza. Numele lui Vacaroiu a fost legat, de altfel, si de afacerea „Jimbolia”. Dosarul a fost inchis dupa alegerile din 2000. > Si Nastase a fost cercetat intr-un dosar penal, inchis initial de procurorii anticoruptie. Dosarul privea modul in care Nastase a cumparat un teren pe strada Zambaccian. Cauza a fost redeschisa de Departamentul National Anticoruptie, la inceputul acestei luni.
Data publicării: 30 Noi 2005 - 08:43

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=10439&titlu=Sedinta_de_guvern_la_Parchetul_General