Legea migratiei, contestata de societatea civila [1]

Laura Gafencu  laura

.gafencu@evz.roJoi, 08 Decembrie 2005 Sapte organizatii nonguvernamentale cer Senatului sa nu aprobe proiectul pedistului Ioan Oltean Un numar de sapte organizatii non-guvernamentale, printre care Asociatia Pro Democratia, Transparency International si Fundatia pentru o Societate Deschisa, solicita Senatului, printr-o scrisoare deschisa, sa nu adopte proiectul privind interzicerea migratiei politice, initiat de democratul Ioan Oltean. Reprezentantii ONG-urilor sustin ca legea, care prevede posibilitatea demiterii primarilor si consilierilor locali daca acestia demisioneaza din partidul pe listele caruia au fost alesi, incalca democratia de partid. Argumente „Organizatiile semnatare ale prezentei scrisori considera ca solutia propusa afecteaza drepturi constitutionale fundamentale si are efecte nedemocratice. O problema interna a partidelor ar fi, in acest mod, rezolvata la nivel legislativ, dar cu pretul sacrificarii democratiei. Prin puterile conferite de aceasta lege, structurile de conducere ale partidelor ar urma sa exercite un control politic total asupra membrilor lor care ocupa, la un moment dat, functii cum ar fi cele de primar, consilier local sau consilier judetean. Astfel, partidele politice ar ajunge sa fie conduse de adevarate oligarhii, iar caracterul democratic al sistemului politic romanesc ar fi pus in discutie”, se spune in scrisoare. Solutia: referendumul local Cele 7 organizatii precizeaza ca o astfel de solutie nu este intalnita in niciuna dintre statele membre ale Uniunii Europene. Semnatarii scrisorii sunt de acord cu faptul ca migratia politica este un fenomen negativ care a devenit tot mai frecvent in viata politica romaneasca si ca este necesara oprirea acestuia. Ei propun insa ca decizia sanctionarii primarilor sau consilierilor locali care parasesc partidul ce i-a propulsat in functii publice sa se ia in urma unui referendum local si nu prin vointa politica a conducerilor partidelor.
Data publicării: 08 Dec 2005 - 08:13

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12152&titlu=Legea_migratiei__contestata_de_societatea_civila