Uzinele din Brașov, scoase din oraș [1]

În locul fabricilor din centru, blocuri de locuințe și birouri. Marile uzine brașovene, care până acum un deceniu erau mândria orașului își mută sediile în afara aglomerării urbane.

Consiliul Local a hotărât acest lucru în urmă cu mai mult timp, dar acum s-a trecut la treabă. Prima societate care și-a mutat producția în afara orașului este Lubrifin, iar terenul a fost vândut omului de afaceri brașovean Maor Zinger, care va ridica acolo un întreg cartier rezidențial, cu imobile, parcuri, locuri de joacă și parcări. Și Lemexim a fost cumpărată de Ion Țiriac, care dorește ca pe acel loc să construiască un ansamblu de clădiri atât pentru locuit, cât și pentru birouri, ba chiar și o școală.

În ceea ce privește IUS SA, această fabrică a fost cumpărată de un investitor francez, care a fost informat că trebuie să-și mute unitatea de producție. „Am avut o discuție cu noul proprietar al acestei societăți și i-am explicat că în conformitate cu Planul Urbanistic General (PUG) al Brașovului în zonă nu vor mai exista unități industriale. A rămas că vom mai avea o discuție peste două luni, când se întoarce în România, dar ne-a cerut ca între timp să găsim un teren pe care ar putea să-și mute fabrica”, ne-a declarat George Scripcaru.

În ceea ce privește societatea Hidromecanica, de aici a fost mutată activitatea de producție în proporție de 90%, și în curând va fi eliberat acest spațiu. „În această perioadă, studenții de la Institutul de Arhitectură I. Mincu din București lucrează la PUG-ul zonei. Din acest motiv am facilitat o întâlnire între noul proprietar al societății Hidromecanica și arhitecții care lucrează la PUG pentru a vedea ce se poate construi în noul model arhitectonic al Brașovului”, a adăugat George Scripcaru.

Și Tamiv SA își va muta secția de producție de pe strada Carpaților, locația în alt loc fiind obținută deja. „Conducerea acestei societăți are făcute deja calculele privind mutarea. Și oricum, le-am spus să ia legătura cu ministrul Mediului, Sulfina Barbu și ministrul Integrării, Anca Boagiu, pentru că există fonduri nerambursabile pentru astfel de cazuri”, a mai spus primarul.
Publicat de : Mirela LEONTE
Data publicării: 08 Dec 2005 - 08:13

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12162&titlu=Uzinele_din_Brasov__scoase_din_oras