?Zece pentru Romania?, pe ultima suta de metri [1]

Natiunea si-a desemnat cei mai reprezentativi exponenti a zece categorii socio-profesionale

. Sondajul realizat de patru institute specializate, pe un esantion care sa defineasca cei 17 milioane de romani cu drept de vot, a dat la iveala favoritii poporului, de la politicieni, actori si jurnalisti si pana la sportivi ori oameni de afaceri. Din multitudinea de nominalizati pe baza notorietatii au fost selectionati cate 10 concurenti pentru fiecare dintre cele 10 sectiuni în parte. Daca în unele cazuri n-au existat surprize ori rasturnari majore de situatie (asa cum s-a întamplat la categoriile Politicieni ori Ministri), exista si situatii în care rezultatele finale difera drastic de cele intermediare. La categoria Interpreti vocali, pe lista de nominalizati figurau, într-o prima faza, cei mai de soi manelisti ai neamului. Adrian Minune, Nicolae Guta, Vali Vijelie, Florin Salam, Carmen Serban erau colegi de grupa cu Monica Anghel si Stefan Banica Jr. Numai ca, spre sfarsit, au început sa se aplice criterii precum ?Este talentat?, ?Are o voce placuta? si ?Are cultura muzicala?. Poate ca de vina este aceasta ultima cerinta, dar nici macar unul dintre prestatorii de hituri buriciste n-a avut acces la faza finala a competitiei.
Mare trebuie sa-i fi fost mirarea si supararea lui Gigi Becali, cand a aflat ca nu se regaseste pe lista cu cei 10 politicieni ramasi în cursa pentru trofeu. (Macar are consolarea ca se razboieste, înca, pentru laurii cuveniti celui mai bun om de afaceri). Basescu, Boc, Flutur, Geoana, Iliescu, Musca, Nastase, Tariceanu, Stolojan, Vadim Tudor sunt numele celor care conteaza în lumea politicii de prima liga. Despre sportivii din aceeasi divizie ar fi multe de spus. Pe langa oameni ca Dorinel Munteanu, Andrei Pavel, Marius Urzica, Mihai Covaliu sau Cristian Chivu, în finala s-a calificat si Adrian Mutu, desi criteriile de performanta aplicate aici sunt ?A castigat competitii internationale?, ?Este disciplinat?, ?Duce o viata sportiva?.

Nici cu actorii nu ne-am lamurit cum sta treaba. Masele pun mari figuri ale scenei, cu cariere remarcabile, în aceeasi oala cu insi abia aparuti în prim-plan. Florin Piersic, Maia Morgenstern si Tamara Buciuceanu Botez, laolalta cu Dan Bordeianu si Adela Popescu, proaspeti protagonisti de telenovela. Nu si-au gasit, în schimb, loc în finala oameni ca Gheorghe Dinica, Radu Beligan sau Adrian Pintea.

Un alt fenomen interesant se remarca la categoriile Jurnalisti si Analisti politici. Cinci nume din zece corespund ambelor sectiuni: Cristian Tudor Popescu, Emil Hurezeanu, Ion Cristoiu, Marius Tuca si Robert Turcescu. ?Corect, impartial si critic?, iata cum vor romanii sa le fie analistii politici, în vreme ce jurnalistilor li se cer impartialitate/obiectivitate, folosirea de informatii sigure si lupta pentru aflarea adevarului.
Adevarul despre romani este ca sunt paradoxali. In vreme ce în unele domenii au reprezentarea exacta a fenomenelor, în alte situatii verdictele oscileaza între bizar si hilar. ?Zece pentru Romania?, proiect initiat de Realitatea Tv, îsi propune sa radiografieze o societate, prin prisma elitelor ei. Pe 20 decembrie, începand cu ora 17.30, romanii îsi vor afla cei mai de soi conationali. Cei din ramurile de activitate care se bucura de mediatizare. Medicii, arhitectii, dascalii, alte si alte branse mai au de asteptat pana sa intre în carti. Deocamdata, ce nu se vede la televizor pare sa nu existe?

Publicat de : Diana POPESCU
Data publicării: 10 Dec 2005 - 06:15

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12461&titlu=?Zece_pentru_Romania?__pe_ultima_suta_de_metri