Adrian Mutu vrea sa cumpere FC Arges [1]

Adrian Mutu s-a aratat disponibil sa investeasca la FC Arges, "Briliantul" declarand ca va oferi un milion de dolari pentru a cumpara pachetul majoritar al clubului care l-a ajutat sa se lanseze in fotbalul mare

. Gruparea din Pitesti trece printr-o acuta criza financiara, iar autoritatile locale au anuntat ca persoana care va oferi un milion de dolari va deveni proprietara clubului. Pana acum, principalii candidati pentru preluarea lui FC Arges au fost Gigi Netoiu, unul din actionarii lui Dinamo, si Gigi Becali, principalul finantator al Stelei. Intentia lui Mutu este cu atat mai surprinzatoare cu cat jucatorul lui Juventus este unul din apropiatii lui Gigi Netoiu, cel care l-a cumprat de la FC Arges pentru a-l transfera la Dinamo, iar in urma cu doua saptamani "Briliantul" declarase ca nu are nici o intentie de a prelua echipa care l-a format. Primarul orasului Pitesti, Tudor Pendiuc, a confirmat ieri intentia lui Mutu. "Adi m-a sunat si si-a manifestat intentia de a cumpara pachetul majoritar de actiuni de la FC Arges. Sunt foarte bucuros. Este o veste extraordinara! FC Arges a gasit investitorul de care avea nevoie: un argesean care, pe deasupra, se mai si pricepe la fotbal. Il asteptam pe Mutu la discutii, pentru a stabili toate amanuntele incheierii tranzactiei", a spus Pendiuc. Altfel, regele international al rromilor, Ilie Stanescu, a trimis ieri un fax la Primaria orasului Pitesti prin care instiinta ca este dispus sa cumpere pana la 90% din actiunile lui FC Arges. (N.G.)
Data publicării: 10 Dec 2005 - 06:40

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12565&titlu=Adrian_Mutu_vrea_sa_cumpere_FC_Arges