Deputatul PSD Emilian Cutean, urmărit penal

Deputatul PSD de Alba Emilian Cutean va trebui să dea socoteală în faţa procurorilor anticorupţie după ce DNA a început urmărirea penală pe numele său, conform unor surse judiciare

.
Cutean a fost şeful Comisiei pentru problemele revoluţionarilor în timpul guvernului Adrian Năstase şi este cercetat pentru că ar fi promovat o hotărâre de guvern prin care ar fi acordat 4 miliarde de lei unei asociaţii de revoluţionari pe care a înfiinţat-o. Parlamentarul este citat săptămâna viitoare la audieri. Conform declaraţiei de avere, Emilian Cutean n-are nici un teren şi nici o casă. El are doar două autoturisme cumpărate din 1989 şi 1993, Mazda şi Toyota, şi conturi la vedere de nici 20.000 de euro. şeful DNA, Daniel Morar, a confirmat începerea urmăririi penale pe numele unui parlamentar, dar nu a dorit să facă publică identitatea acestuia. DNA mai cercetează trei foşti şi actuali parlamentari: Ioan Savu, Ioan Dumitru şi Mihail Sireţeanu.

Cutean: "Sunt citat la DNA în calitate de deputat"
Contactat telefonic, deputatul Emilian Cutean ne-a declarat că are citaţie la DNA pentru data de 31 ianuarie, însă nu ştie de ce. Pe citaţie scrie să se prezinte la DNA "în calitate de deputat". Cutean presupune că este vorba despre un denunţ al unei asociaţii de revoluţionari cu care are mai multe procese pe rol. Totodată, deputatul bănuieşte că ar putea fi vorba de interesul cuiva de a pune mâna pe sediul Asociaţiei de Revoluţionari Club 22 - pe care o conduce. Sediul se află în Cartierul Primăverii, suprafaţa de teren fiind de 3.700 mp. Sediul aparţine RAPPS şi, conform deputatului, ar fi trebuit să intre în patrimoniul asociaţiei. "Am ajutat într-adevăr o asociaţie şi pentru asta sunt corupt rău", ne-a mai spus Cutean.

Data publicării: 27 Ian 2006 - 05:31

Link știre