Parlamentul va discuta în aprilie proiectul UDMR privind minoritățile naționale [1]

UDMR intenționează să depună în luna aprilie în Parlament proiectul de lege a minorităților naționale, după o consultare prealabilă cu reprezentanții celorlalte 19 minorități naționale din România, ai o­nG-urilor și asociațiilor profesionale.

Documentul în cauză vizează reglementarea statutului minorităților și stabilirea cadrului juridic adecvat obținerii autonomiei culturale.

"Proiectul de lege se va referi la principiile pe care se bazează dreptul de utilizare a limbii materne în diferite domenii ale vieții publice și instituții ale statului, la dreptul la învățământ în limba maternă", a precizat liderul Uniunii, Marko Bela.

Cel mai important capitol al viitoarei legi va fi cel privind stabilirea cadrului juridic privind autonomia culturală. "Va reglementa nu numai dreptul de a avea instituții culturale, educaționale de sine stătătoare, ci și dreptul comunităților minoritare de a decide în legătură cu funcționarea unor instituții. Acest drept de decizie poate fi realizat prin crearea unor foruri de reprezentare ale minorităților, înurma unor alegeri interne", a subliniat liderul UDMR.

Potrivit liderului udemerist, acest proiect va fi finalizat în termen de o săptămână de o comisie specială a UDMR, urmând să aibă loc consultări pe marginea documentului și cu reprezentanții minorităților naționale din România, ai ONG-urilor și asociațiilor profesionale.

Președintele UDMR a afirmat că noul proiect legislativ va reglementa statutul minorităților istorice și tradiționale, precum și dreptul organizațiilor acestora de a participa la alegeri.

"De asemenea, proiectul se va referi și la instituțiile din Executiv sau la instituții subordonate acestuia, Departamentul pentru Relații Interetnice, Consiliul Minorităților", a mai arătat președintele Uniunii.
Publicat de : Marius NEGULESCU
Data publicării: 27 Feb 2005 - 11:00

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=1563&titlu=Parlamentul_va_discuta_in_aprilie_proiectul_UDMR_privind_minoritatile_nationale