Fosta firma a deputatului PD William Branza, cercetata pentru evaziune fiscala [1]

Societatea care a apartinut deputatului William Branza, S

.C. Willis SRL, este subiectul unui dosar în care se fac cercetari pentru evaziune fiscala, înselaciune si uz de fals, cu un prejudiciu de aproximativ 100.000 de euro adus statului. Comisarii Garzii Financiare Prahova au finalizat cercetarile într-un dosar privind gestionarea ilegala a deseurilor produse de S.C. Termoelectrica Brazi, dosar în care este implicata o firma ce a apartinut deputatului de Prahova William Branza, ales pe listele PRM, devenit ulterior independent si care în prezent face parte din grupul parlamentar al Partidului Democrat. Potrivit comisarului Adrian Alexandru, din cadrul Garzii Financiare Prahova, în luna iunie 2003, între Termoelectrica si SC Willis SRL a fost încheiat un contract prin care Willis se obliga sa transporte si sa depoziteze 14.000 metri cubi de deseuri produse de Termoelectrica, însa peste 7.000 de metri cubi de deseuri au fost facturati fictiv. „În cauza se efectueaza cercetari pentru savârsirea infractiunilor de evaziune fiscala, înselaciune si uz de fals“, a declarat marti, într-o conferinta de presa, comisarul Adrian Alexandru. El a declarat pentru corespondentul Mediafax ca cercetarile îi vizeaza pe reprezentantii legali ai SC Willis SRL si ca Parchetul va dispune cine este vinovat în aceasta cauza, Garda Financiara realizând doar cercetarea prealabila. Ancheta Garzii FinanciareLa rândul sau, seful Garzii Financiare Prahova, comisarul Constantin Teodor, a declarat ca în acelasi dosar este implicata si societatea comerciala IRIDEX, care administreaza o groapa ecologica de gunoi în localitatea Boldesti Scaieni din judetul Prahova, unde S.C. Willis SRL ar fi trebuit sa transporte si sa depoziteze deseurile produse de Termoelectrica Brazi. „Pâna la urma am constatat ca transporturile erau fictive, iar prejudiciul este undeva în jur de 100.000 de euro. S-a facut o sesizare penala în acest caz la Parchetul de pe lânga Judecatoria Prahova“, a mentionat comisarul-sef Constantin Teodor. Comisarii Garzii Financiare Prahova au mai spus ca o parte din deseuri a fost depozitata la groapa ecologica de la Boldesti Scaieni, o alta parte a fost dusa într-o groapa sapata la marginea localitatii Pisculesti, iar aproximativ jumatate din cele 14.000 de tone de deseuri au fost transportate doar în acte, nu si în realitate. Deputatul William Brânza a anuntat, imediat dupa alegerile din noiembrie 2004, ca a cesionat toate partile sociale ale SC Willis SRL, pentru a nu intra în conflict de interese în calitate de parlamentar.

Publicat de : A.R.Dobrogea
Data publicării: 04 Mai 2006 - 06:26

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=17428&titlu=Fosta_firma_a_deputatului_PD_William_Branza__cercetata_pentru_evaziune_fiscala