Bacau: Primarul Romanului este si comisar european pentru Moldova

Costin Graur Marti, 2 mai, odata cu numirea primarului Dan Ioan Carpusor in functia de comisar sef al Comisariatului pentru Societatea Civila din Regiunea Nord-Est, (C

.S.C.) sediul regional al acestei institutii va fi la Roman. Comisarul general al CSC, Ioan Grigore Prodan: „Am apreciat ca Romanul, fiind situat in inima Moldovei, este cel mai potrivit sa gazduiasca Centrul Regional Moldova. Suntem incredintati ca am facut cea mai potrivita alegere, prin sedinta Consiliului Superior al CSC. In CSC nu se face politica si numirea aceasta va dovedi acest lucru“. Noul comisar european are in subordonare si va coordona comisariatele judetelor Bacau, Botosani, Iasi, Neamt, Suceava si Vaslui, potrivit spuselor lui Ioan Grigore Prodan, “…in lupta acestora impotriva institutiilor care comit asupra lor abuzuri“. Cadrul legal de infiintare al Comisariatul pentru Societatea Civila - instituit ca structura guvernamentala - este stipulat in prevederile O.G. 26/2000 dar si-a inceput activitatea in mod oficial in octombrie 2003, „in vederea imbunatatirii imaginii Romaniei privind apararea drepturilor omului si eliminarea abuzurilor si a coruptiei”.
Data publicării: 04 Mai 2006 - 06:28

Link ştire