Privatizarea CEC a fost aprobata de deputati [1]

Ordonanta privind privatizarea CEC, a fost adoptata ieri de Camera Deputatilor cu 145 voturi "pentru", 106 "impotriva" si 3 abtineri

. Deputatii au votat Ordonanta 199/2005 privind unele masuri pentru continuarea privatizarii CEC, care stabileste vanzarea unui pachet de actiuni de 5% catre salariatii societatii.
In favoarea ordonantei au votat deputatii UDMR, PC, ai minoritatilor, ai PNL (cu exceptia lui Emilian Francu, care s-a abtinut) si cei ai PD (cu exceptia lui Augustin Zegrean, a lui Ioan Oltean si a lui Daniel Buda, care au votat impotriva).

5% din actiuni vor fi vandute fostilor salariati

Potrivit textului ordonantei, pe langa pachetul de 69,9% din actiunile CEC care va fi vandut unui cumparator strategic, 5% dintre actiuni vor fi vandute catre salariatii si pensionarii cu ultimul loc de munca la CEC, la un pret egal cu cel din cazul vanzarii pachetului majoritar. Potrivit unui amendament propus de Comisia de politica economica si adoptat de plenul Camerei Deputatilor, nu vor putea cumpara actiunile incluse in acest pachet de 5% membrii Consiliului de Administratie al CEC. Vanzarea actiunilor din pachetul de 5% destinat salariatilor si pensionarilor CEC se va face in termen de cel mult doi ani de la data vanzarii pachetului majoritar, in mod direct catre acestia. Cei care vor cumpara aceste actiuni vor fi obligati sa plateasca sumele respective in mod integral la momentul cumpararii, fiind eliminata varianta propusa de Executiv, care prevedea posibilitatea acordarii unor credite in acest scop, cu dobanda subventionata.
Din textul adoptat de plenul Camerei au fost eliminate, la propunerea Comisiei pentru politica economica, prevederile referitoare la infiintarea Comisiei de privatizare a CEC si a celor referitoare la remunerea membrilor acesteia.
Bunurile imobile din patrimoniul CEC, evidentiate la data de 30 iunie 1996, constituie prorietatea privata a acestei societati, urmand regimul juridic de drept comun pentru proprietatea privata, mai prevede ordonanta.

Publicat de : Andreea Toader / and
Data publicării: 24 Mai 2006 - 05:32

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18030&titlu=Privatizarea_CEC_a_fost_aprobata_de_deputati