Fostul presedinte al CJ Prahova, anchetat pentru coruptie [1]

. Ofiterii Directiei de Investigare a Fraudelor din IGPR au finalizat cercetarile in privinta lui Mircea Cozma si au inaintat toata documentatia procurorilor anticoruptie, pentru finalizarea anchetei.
Potrivit politistilor, instrainarea imobilului si a terenului s-a facut la o valoare inferioara celei reale, printr-o serie de activitati ilegale, care au avut drept scop intrarea acestuia in proprietatea unor persoane aflate in sfera de interese a fostului presedinte al Consiliului Judetean Prahova. Anchetatorii spun ca Mircea Cozma, Marius Preda, fostul director general la o societate comerciala, si mai multi reprezentanti ai Consiliului Judetean Prahova au realizat, in perioada 2003-2004, o serie de manopere frauduloase pentru a pune "mana" pe cladirea si terenul apartinand acesteia. In acest mod, spun anchetatorii, institutia publica a fost prejudiciata cu aproximativ 34 miliarde lei vechi.
De la inceputul anului si pana in prezent, cu 67,8 miliarde lei vechi a fost pagubit statul in urma savarsirii a peste 3.200 infractiuni de coruptie. In vizorul ofiterilor din IGPR au intrat in aceasta perioada 2.117 persoane, pe numele carora au fost intocmite 927 de dosare.
Actiunile au vizat combaterea criminalitatii din sfera coruptiei, 843 de fapte fiind de luare de mita, 1.018 dare de mita, 428 trafic de influenta, 60 primire de foloase necuvenite, precum si 860 alte infractiuni conexe faptelor de coruptie, prevazute de Legea nr. 78/2000. Prejudiciul creat se ridica la 67.811.410.000 lei vechi. In aceasta perioada, atentia politistilor s-a indreptat in principal catre privatizarile frauduloase ale societatilor comerciale la care statul este actionar, tranzactiile comerciale care au avut ca obiect bunurile autoritatilor publice, acordarea de credite bancare sau de subventii cu incalcarea legii sau alte infractiuni comise in legatura directa cu cele de coruptie, cauzatoare de mari prejudicii bugetului de stat.

Publicat de : Ionela Neagu / ionel
Data publicării: 25 Mai 2006 - 05:50

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18075&titlu=Fostul_presedinte_al_CJ_Prahova__anchetat_pentru_coruptie