Fosti ministri si consilieri prezidentiali, pe lista cumparatorilor de case nationalizate [1]

Fosti ministri, consilieri prezidentiali, secretari ai CC al PCR si alti demnitari vor avea dreptul sa îsi vânda casele cumparate în baza Legii 112/1995 privind imobilele nationalizate, daca interdictia de înstrainare a acestora într-o perioada de zece ani de la achizitionare va fi eliminata

.
Conform unei liste redactate de Asociatia Proprietarilor Deposedati Abuziv de Stat (APDAS), din categoria persoanelor care vor beneficia de aceasta prevedere fac parte si fosti ministri, consilieri prezidentiali, secretari ai Comitetului Central al PCR care au cumparat case în zone centrale ale Capitalei în baza Legii 112/1995.
Pe lista figureaza, printre altii, Ionel Olteanu (fost deputat PSD), Constantin Niculescu si Aurelia Vasile (deputati PSD), Vasile Ionel si deputatul PSD Dan Iosif (fosti consilieri prezidentiali ai lui Ion Iliescu), Dan Edmond (tatal lui Dan Iosif), Liviu Harbuz (fost consilier guvernamental al lui Adrian Nastase), Emil Cico Dumitrescu (fost consilier de stat), Petre Ninosu (fost ministru al justitiei), Gheorghe Somanescu (membru PSD si fost director laICRAL), Gheorghe Tinca (fost ministru al apararii), Constantin Zmeu (adjunct al ministrului transporturilor înainte de 1989), Dudu Ionescu (fost ministru de interne care, potrivit sursei citate, ar fi cumparat de la un subaltern apartamentul care nu trebuia înstrainat timp de 10 ani), Mircea Ciumara (fost ministru de finante si ministru de stat), Radu Vasile (fost prim-ministru), Eugen Plesa (deputat PRM si presedinte al Asociatiei Chiriasilor), Magda Dumitru (sora liderului PRM Corneliu Vadim Tudor), Marcu Tudor (fratele lui Corneliu Vadim Tudor), Carmela Roman (sora lui Petre Roman, fost prim-ministru), Gheorghe Uglean (fost presedinte al Curtii Supreme de Justitie), Corneliu Gogoneata (procuror la Procuratura Generala), Ibraim Feranazi si Kurbissa Jamal (patroni la mai multe societati comerciale), Raul Doicescu (patronul firmei Bog?Art), Tanase Tudor (fost director al Serviciului de Telecomunicatii Speciale).
Acestora li se adauga Ilie Ceausescu (fratele lui Nicolae Ceausescu), Marin Radoi si Petre Enache (membri ai CC al PCR), Radu Constantin (secretar CC al PCR), Toader Gheorghe (general de Securitate), Vasile Musat (secretar CC al PCR), Radu Abageriu (ministru adjunct la Ministerul Comertului Interior înainte de 1989).
"Exista cazuri de case nationalizate care au fost cumparate de chiriasi cu 8.000-10.000 de dolari, iar acum ar putea fi vândute cu 200.000-300.000 de dolari si chiar mai mult", a declarat Maria Theodoru, presedintele APDAS.
Plenul Camerei Deputatilor a adoptat, marti, o initiativa legislativa a deputatului PC Petru Calian, prin care se elimina interdictia de înstrainare a imobilelor cumparate în baza Legii 112/1995, impusa pe o perioada de zece ani de la achizitionare.

Publicat de : Valentin Gros - Medi
Data publicării: 26 Mai 2006 - 05:52

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18113&titlu=Fosti_ministri_si_consilieri_prezidentiali__pe_lista_cumparatorilor_de_case_nationalizate