Un deputat PD critică acțiunile Consiliului Național Secuiesc [1]

Deputatul PD de Arad, Bogdan Cantaragiu, a susținut în plenul Camerei Deputaților o declarație politică în care a criticat recentele declarații și acțiuni ale Consiliului Național Secuiesc și pe cele ale UDMR, informează AMOS News.

„Mă văd nevoit să atrag din nou atenția asupra activității unei grupări care revendică, într-un mod inacceptabil – atât moral cât și constituțional – o parte din această țară. Este vorba de Consiliului Național Secuiesc, care susține prin pretențiile sale - pretenții avansate mai nou și de UDMR - înființarea unui ținut de sine stătător în mijlocul țării.

Am observat recent o schimbare de poziție a liderilor acestui Consiliu și o radicalizare a discursurilor lor. La o întâlnire de săptămâna trecută de la Sfântu Gheorghe conducătorii CNS au cerut nici mai mult nici mai puțin decât sprijin pentru organizarea de consultări populare și au precizat că referendumul privind autonomia ținutului secuiesc va avea loc, indiferent ce vor spune autoritățile locale. Mai mult, în lipsa unui ajutor, sunt hotărâți să organizeze un referendum intern, cu ajutorul asociațiilor civice și al bisericilor.

Mi se pare inacceptabil ca o asociație să spună în public că nu ține cont de autoritățile Statului Român, că poate trece oricând la acțiune pentru a-și pune în practică intențiile separatiste, neconstituționale, antiromânești, peste limita legalității și a bunului simț. Am formulat la sfârșitul anului trecut două interpelări, una din ele fiind adresate Ministerului Administrației și Internelor. În răspunsul primit mi se spunea că acțiunile CNS sunt doar la nivel declarativ și că autoritățile din județele vizate sunt pregătite să contracareze orice intenție de organizare a vreunui referendum. Nu știu cât s-au străduit acele autorități, dar sper că în viitor își vor face treaba mai bine.

Și aș mai vrea să spun ceva colegilor din UDMR, precum și acelor conducători ai Consiliului Național Secuiesc care susțin ideea autonomiei teritoriale. Domnilor, nu vă mai mințiți oamenii care vă votează! La un moment dat se vor prinde cu toții că nu vor trăi niciodată mai bine doar separându-se teritorial de România.

Poate doar dumneavoastră, politicienii din UDMR și CNS, care ați simțit cum vă fuge pământul de sub picioare și încrederea politică și îi păcăliți cu vorbe-n vânt. Ungurii din acea parte de țară, ca de altfel și cei Arad, din Bihor, din Satu Mare sau de aiurea, vor trăi mai bine și se vor simți mai europeni numai dacă pun osul la treabă. Dacă contribuie, alături de restul de 20 de milioane de cetățeni ai acestei țări, la integrarea reală a României în Uniunea Europeană“, a susținut deputatul Bogdan Cantaragiu.
Publicat de : Paul PREDA
Data publicării: 11 Oct 2006 - 10:09

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=21410&titlu=Un_deputat_PD_critica_actiunile_Consiliului_National_Secuiesc