Cine e noul consilier prezidential Barbu Silviu Gabriel? [1]

Noul consilier de stat în Administrația presidențială vine din Brasov, are doi copii iar din februarie 2005 până în octombrie 2006 a lucrat ca judecător la Autoritatea Judecătorească, Tribunalul Brașov. AMOS News redă CV-ul consilierului de stat.

Date personale• Data nașterii: 03 septembrie 1970• Locul nașterii: Corabia, Județul Olt• Starea civilă: căsătorit, 2 copii• Domiciliul: Brașov• Cetățenia: românăFuncție: • Consilier de statAdministrația Prezidențială - Departamentul Constituțional LegislativExperiență profesională • februarie 2005 – octombrie 2006, judecător, Autoritatea Judecătorească, Tribunalul Brașov;• decembrie 2002 – septembrie 2004, expert Consiliul Europei, C.P.-D.P.- Politici penale în materie custodială;• august 2002 – martie 2006 director, Ministerul Justiției – Administrația Națională a Penitenciarelor, Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Codlea, Brașov;• octombrie 2002 – prezent, lector universitar, Universitatea „Transilvania”, Facultatea de Drept și Sociologie, Brașov;• septembrie 2004 – februarie 2005, procuror militar inspector, Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel, București;• iunie 2001 – participant la Conferința a 5-a de drept penal militar, Budapesta;• decembrie 1998 – aprilie 1999, procuror delegat, Parchetul de pe lângă Curtea Militară de Apel, București;• 1998 – iulie 2002, procuror delegat, Parchetul Militar Teritorial București / Brașov;• septembrie 1996 – septembrie 2004, procuror militar criminalist, Parchetul Militar Brașov;• octombrie 2000 – octombrie 2002, asistent universitar, Universitatea „Transilvania”, Brașov;• noiembrie 1995 – septembrie 1996, procuror stagiar, Parchetul de pe lângă Judecătoria Brașov;• august 1995 – noiembrie 1995, avocat stagiar, Baroul București, Biroul nr.5.Educație și formare:• 2005 – prezent, Cursuri de Master, Universitatea „Transilvania, Brașov, Drept comunitar și instituții publice europene” (în desfășurare);• 2005, Curs postuniversitar, Managementul resurselor de apărare pentru funcții de conducere, Universitatea Națională de Apărare – C.M.R.A. Brașov;• noiembrie 2001 – prezent, doctorand, Universitatea București, Științe juridice, tema tezei: „Dimensiunea constituțională a libertății individuale”;• martie – mai 2002, Curs postuniversitar militar, ofițeri de stat major, Academia „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;• februarie – mai 2002, Curs postuniversitar de management al resurselor de apărare pentru experți, C.M.R.A. Brașov, Universitatea „Transilvania, Brașov;• decembrie 2000 – octombrie 2001, Curs postuniversitar de pregătire a personalului didactic, Universitatea „Transilvania, Brașov;• 1998 - 1999, Curs postuniversitar de științe penale, Universitatea București, Facultatea de Drept;• 1997 – Curs de specializare criminalistică, Parchetul de pe lângă Curtea Supremă de Justiție;• 1995 – Curs Drepturile omului, Universitatea București în colaborare cu Institutul „Rene Cassin”, Universitatea Sorbona II, Paris, Franța;Universitatea București• 1991 – 1995, Cursurile de zi ale Facultății de Drept, Universitatea București;• 1984 – 1988, Liceul de Matematica – Fizică „Ion Minulescu”, Slatina, județul Olt.Lucrări publicate: • Curs de drept execuțional penal, (coautorat), Editura All Beck, dec.2005;• Curs de drept penal, (coautorat), Editura Omnia Uni SAST, Brașov, dec.2005;• Monografie – Sistemul penitenciar în statele Europei Centrale și de Est, traducerea primei părți a lucrării prof. Roy Walmsley din cadrul HEUNI- onsiliul Europei, (coautorat), 2005;• Curs de drept penal special, (coautorat), 2002;• Curs de drept execuțional penal, (coautorat), 2004;• peste 25 de articole pe teme de drept, publicate în reviste de specialitate juridică, precum și la simpozioane naționale de științe juridice, științe militare și științe socio-umane.Limbi străine:• engleză – foarte bine (scris și vorbit)• franceză – bine (scris și vorbit)Alte date:• Diploma „Meritul Judiciar” clasa a V-a, nr.699 din 28 iunie 2002• Membru în colegiul de redacție al revistei juridice OMNIA LEX, Universitatea „Transilvania”, Brașov.
Data publicării: 20 Oct 2006 - 06:03

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=21590&titlu=Cine_e_noul_consilier_prezidential_Barbu_Silviu_Gabriel?