Consilierii locali pregatesc capitalizarea unei firme private cu 55 de miliarde de lei [1]

Consilierii locali din sectorul 4 al Capitalei se pregatesc sa capitalizeze o firma privata cu 55 de miliarde de lei

. Banii provin din rectificarea bugetara si urmeaza sa fie varsati in conturile Societatii Amenajarea Domeniului Public si Privat 4 SA. Astfel societatea privata urmeaza sa primeasca 4 miliarde de lei vechi pentru deszapezirea arterelor secundare, 20 de miliarde pentru achizitionarea de aparate de joaca, 22 de miliarde de lei pentru cumpararea garduletelor si 9 miliarde de lei pentru procurarea mobilierului urban. Trebuie mentionat ca, prin contractul de prestari servicii incheiat cu Primaria sectorului 4, societatea ADPP nu a primit dreptul de a face astfel de achizitii. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); Mai mult, exista voci din randul consilierilor locali care sustin ca in acest mod se eludeaza licitatia. Consilierul Liviu Manescu ne-a declarat: "Este vorba de o exprimare nepotrivita in redactarea amendamentului privind rectificarea bugetara. Aceasta inca nu a fost aprobata si este adevarat ca se poate interpreta ca, prin incredintarea achizitionarii unor bunuri, se eludeaza licitatia. Acest proiect a fost initiat de cativa consilieri si a fost discutat in Comisia pentru activitati economico-financiare, buget, finante. El va fi aprobat intr-o sedinta extraordinara a Consiliului Local care va avea loc foarte curand. Este adevarat suma prevazuta pentru deszapezire este pentru situatia in care de pe strazi se vor aduna munti de zapada, dar e mai bine sa fim prevazatori".

Pentru reabilitarea scolilor si achizitionarea de mobilier scolar la rectificarea bugetara urmeaza sa se aloce mai putin de jumatate decat s-a dat la ADPP 4. Astfel, pentru reabilitarea unitatilor de invatamant consilierii s-au gandit sa aloce doar un miliard si jumatate iar pentru achizitionarea de mobilier scolar suma de 5,5 miliarde. Banii pentru invatamant au fost "smulsi" din cele peste 20 de miliarde de lei alocate "pentru achizitionarea de ghirlande luminoase". " Am considerat ca este mai bine sa reabilitam unitatile de invatamant decat sa cumparam ghirlande luminoase ca sa impodobim strazile de sarbatori. Este adevarat ca scoala a inceput de doua luni, dar in vacante se mai pot face reparatii. Pana la vacanta de iarna avem timp sa organizam licitatiile. Tot pentru scoli am redirectionat si banii pe care initial i-am alocat pentru placutele stradale. Este vorba de 2.500 de lei noi", ne-a mai precizat Manescu. maria.manoliu@gandul.info
Publicat de : Maria MANOLIU
Data publicării: 02 Noi 2006 - 05:55

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=21840&titlu=Consilierii_locali_pregatesc_capitalizarea_unei_firme_private_cu_55_de_miliarde_de_lei