Nati Meir, judecat la sfarsitul lui ianuarie 2007 [1]

Procesul in care deputatul independent Nati Meir - membru in Comisia pentru Drepturile Omului din Camera Deputatilor - a fost trimis in judecata pentru savarsirea infractiunilor de evaziune fiscala, fals intelectual si inselaciune, in legatura cu incheierea unor contracte de munca pentru Israel, va debuta pe data de 30 ianuarie 2007, la Inalta Curte de Casatie si Justitie

. In acest context, se pare ca initiatorul proiectului de lege privind gratierile colective va avea el insusi nevoie de aceasta propunere legislativa - care a determinat proteste de mare amploare in majoritatea penitenciarelor din Romania. Anchetatorii spun ca, in calitate de asociat unic la firma Orwalsam Trading, in perioada 2000 - 2002, Meir s-ar fi sustras de la plata taxelor si impozitelor, diminuand cu buna stiinta veniturile societatii cu 21 de miliarde de lei vechi (n.r. - aproximativ 600.000 de euro). Mai mult, procurorii sustin ca in perioada 2000-2005, deputatul ar fi indus in eroare, cu ocazia incheierii si executarii contractelor de mediere a fortei de munca, un numar de 129 de persoane carora le-a produs un prejudiciu de 390.539 de lei (110.000 de euro), incheind contracte de plasare a fortei de munca in calitate de "agent de ocupare", prin intermediul firmei Orwalsam Trading cu societati angajatoare din Israel specializate, in principal, in domeniul constructiilor civile. Intr-un comunicat al Ministerului Public se arata ca Orwalsam Trading incheia cu persoane fizice contracte de mediere, prin care societatea, reperezentata de Nati Meir, se obliga sa intermedieze angajarea beneficiarului in meseria pe care acesta declara ca o are.

Publicat de : Dan Bacan
Data publicării: 16 Dec 2006 - 06:55

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=22600&titlu=Nati_Meir__judecat_la_sfarsitul_lui_ianuarie_2007