Primarul din Chiajna ravneste la Gradina Zoo [1]

Mircea Minea voia sa-si improprietareasca comuna cu terenul pe care Primaria Capitalei construieste noua casa pentru animale

.

Terenul de 60 de hectare, pe care Primaria Capitalei are de gand sa amenajeze o Gradina Zoo, face obiectul unei inginerii funciare puse la cale de primarul comunei Chiajna, cu acordul Prefecturii Ilfov. Desi este in sectorul 6, terenul a fost trecut, printr-un ordin al prefectului Nicolae Jecu, in proprietatea privata a comunei Chiajna, ca izlaz comunal, chiar inainte ca municipalitatea sa-i decida soarta. Acum, Primaria Capitalei este in pragul judecatii cu Chiajna, ca sa-si castige dreptul de a amenaja o Gradina Zoo europeana pe un teren ce-i apartine de drept.

Curtea muflonului, revendicata

Preocuparile Primariei Capitalei pentru amenajarea unei noi Gradini Zoo s-au intetit in vara lui 2006, cand s-a aflat ca doua hectare din Gradina Baneasa sunt revendicate. La acea vreme, primaria spera sa faca o asociere cu Regia Nationala a Padurilor pentru extinderea gradinii in 150 hectare de padure. Cum extinderea nu s-a facut, municipalitatea a cautat  un alt teren. Primarul Videanu spunea ca are nevoie de cel putin 40 de hectare ca sa amenajeze acolo si un parc de distractii.

In august 2006, primarul comunei Chiajna, Mircea Minea, declara pentru „Evenimentul zilei” ca are un teren care se potriveste exact dorintelor municipalitatii: „E vorba despre vreo 40 de hectare intre Careffour si autostrada Bucuresti-Pitesti, pe care o sa vedem, ori le vindem Capitalei, ori ne asociem sau le concesionam ca sa facem un parc mare, corespunzator pentru o Gradina Zoologica”.

40 de euro/mp

Primarul Minea (PNL) este obisnuit sa faca afaceri cu Primaria Capitalei. El ne-a inchiriat de cativa ani niste foste grajduri, pe post de adaposturi pentru caini, iar municipalitatea ii plateste lunar 12.500 de euro. Asa a socotit si cu cele 40 hectare care, la vreme respectiva, nu erau in proprietatea comunei pe care o gospodareste edilul. Surse din Primaria Capitalei spun ca Minea ar fi cerut pentru terenul respectiv 40 de euro/mp. Primaria l-a refuzat si a cautat altul.

Teren inundabil

Terenul salvator s-a dovedit a fi o zona inundabila de la marginea sectorului 6 (acolo unde spunea Minea ca are deja terenul), pe care municipalitatea s-a grabit s-o treaca in domeniul public pentru amenajarea gradinii. Investitia este uriasa. „Amenajarea unei Gradini Zoo la standarde europene necesita investitii de cel putin un milion de euro pe hectar. Dat fiind ca e inundabil, ne va costa mai mult”, explica asta-vara viceprimarul Razvan Murgeanu.

Consilierii municipali liberali au refuzat initial sa voteze trecerea terenului din proprietatea sectorului 6 in domeniul public al municipalitatii.

Hotararea a fost amanata cateva saptamani, timp in care Primaria Chiajna i-a cerut Prefecturii Ilfov sa-i treaca in proprietate terenul de 95,20 hectare. Prefectul Nicolae Jecu a semnat, la 13 noiembrie 2006, ordinul prin care terenul pe care-l dorea Primaria Capitalei e denumit izlaz comunal Chiajna. La 14 decembrie, consilierii generali au votat si ei trecerea a 60 de hectare din acelasi teren in domeniul public al municipalitatii, cu destinatia de Gradina Zoo.

SOLUTIE

Bataie pe cusca leului intre prefecti

Primaria Capitalei a intabulat terenul, dar acum se afla in situatia incredibila in care pe terenul ei mai are act de proprietate si Primaria Chiajna. Solutia amiabila ar fi ca prefectul de Ilfov sa-si revoce ordinul ca sa nu se ajunga in justitie. „Este un subiect delicat. Zilele acestea ma voi intalni cu prefectul de Ilfov, cu primarul comunei Chiajna si cu juristii pentru a gasi o solutie de rezolvare a situatiei”, a declarat prefectul Capitalei, Mioara Mantale, care ar fi trebuit intrebata de colegul de la Ilfov, inainte de a stabili izlazul unei comune in Bucuresti, daca terenul respectiv nu era revendicat si de altii.

„Nu s-a cerut punctul de vedere deoarece terenul in discutie trecuse la dispozitia Comisiei Locale Chiajna (...) inca din 1997”, a motivat Prefectura Ilfov lipsa de comunicare cu Capitala. Prefectul Nicolae Jecu a omis sa explice insa de ce a semnat acel ordin la noua ani dupa ce terenul respectiv fusese trecut, printr-un proces-verbal, din comuna Bragadiru in comuna Chiajna, desi el se afla deja in sectorul 6.

Surse din Primaria Capitalei spun ca edilul din Chiajna nu a fost interesat de acest teren mlastinos decat atunci cand a aflat ca Primaria Bucurestiului ar avea nevoie de el si ar fi dispusa sa bage milioane de euro ca sa-l amenajeze. Pana la inchiderea editiei, primarul Minea nu a dorit sa-si exprime punctul de vedere.

Ursul nu-si mai gaseste locul in cusca nici la Baneasa, nici in viitoarea Gradina Zoo

Data publicării: 31 Ian 2007 - 05:38

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=23226&titlu=Primarul_din_Chiajna_ravneste_la_Gradina_Zoo