Primarul Ciuhandu apeleaza la Tribunalul de la Lausanne pentru a salva actuala echipa a Politehnicii Timisoara

Scandalul de la Poli Timisoara implica usor-usor tot fotbalul romanesc

. La Federatie este agitatie maxima, mai ales dupa ce, avand la baza unele declaratii ale lui Iancu, Prunea a cerut demisia lui Kassai. Iacov, de la FC National, a batut palma cu Zambon pentru preluarea palmaresului gruparii de pe Bega. Totodata, echipele aflate la coada clasamentului asteapta sa profite de pe urma retragerii din campionat a formatiei din Timisoara. Tot acest scandal s-ar putea incheia daca autoritatile locale nu vor mai sta cu mainile in san si vor prelua de la Iancu destinul actualei echipe a Politehnicii. Asadar, „mingea“ este in terenul oficialitatilor banatene.

Autoritatile locale din Timisoara s-au trezit din letargie cand au vazut ca se poate alege praful de clubul fanion al orasului. Ele au trimis o scrisoare catre secretarul general al Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, prin care solicita dreptate în cazul palmaresului gruparii de pe malurile Begai. Scrisoarea este semnata de primarul Gheorghe Ciuhandu, viceprimarul Adrian Orza, presedintele CJ Timis, Constantin Ostaficiuc, si rectorul Universitatii Politehnica, Nicolae Robu. „Poli si culorile sale sunt legate indisolubil de Timisoara. Noi va rugam insistent sa reanalizati decizia dumneavoastra si sa luati o decizie în favoarea sportului si a fair-play-ului, sa luati în considerare toate probele si sa judecati limpede, legal si moral aceasta problema foarte importanta pentru noi“, se arata, printre altele, în scrisoarea citata. La rândul sau, viceprimarul Adrian Orza a declarat ca „cei de la TAS au fost fie dezinformati, fie în necunostinta de cauza. Au deschis o cutie a Pandorei pe care vor regreta ca au deschis-o“.

Politehnica lui Zambon, la un pas de fuziune cu FC National
Surse apropiate clubului FC National sustin ca echipa lui Zambon, Poli Timisoara, care activeaza în Liga a III-a, fiind pe ultimul loc în clasament, ar urma sa fuzioneze cu gruparea bancara, urmând ca noua formatie sa se numeasca Progresul Timisoara. Gruparea nou-înfiintata ar urma sa joace la Timisoara, deoarece Constantin Iacov nu reuseste sa ajunga la un acord de cesionare a bazei sportive din Cotroceni cu BNR, proprietara stadionului unde evolueaza „bancarii“. Formatia celor doi ar urma sa cumpere un loc în Liga I de la una dintre echipele din Liga a II-a care va promova la finele acestui sezon. Persoane din anturajul lui Claudio Zambon au declarat, miercuri, pentru NewsIn, ca presedintele Nationalului, Constantin Iacov, a fost mandatat sa negocieze cu afaceristul italian chiar de patronii ciprioti ai clubului bucurestean.

Prunea cere demisia «federalilor» månjiti
Pus pe dezvaluiri, Marian Iancu tine mortis sa-l distruga pe Adalbert Kassai. Mai nou, Iancu a afirmat ca secretarul general al FRF i-ar fi propus sa „faca mai putine valuri” in chestiunea palmaresului pentru ca, in schimb, Federatia sa inchida ochii in ceea ce priveste aplicarea deciziei TAS. De asemenea, in discutie a fost adus si numele lui Ionut Lupescu, ultimul investitor de la Poli evitand sa-l nominalizeze pe presedintele Mircea Sandu. “Domnul Iancu trebuie sa mearga pana la capat si sa faca un denunt impotriva celor care i-au propus astfel de lucruri. Daca este real ceea ce spune, aceia de la FRF trebuie sa-si dea demisia si sa dispara din fotbalul romanesc”, a spus directorul pentru Relatii Internationale a FRF, Florin Prunea.

Directia Generala a Finantelor Publice a castigat, ieri, in instanta, drepturile de detinere a fotbalistilor de la Poli Timisoara. Clubul lui Marian Iancu are de platit o datorie de circa 98 miliarde de lei vechi la bugetul de stat. Tot ieri Comisia de Disciplina a FRF l-a suspendat pe Marian Iancu pentru sase luni din cauza declaratiilor facute la adresa federalilor.

Ce se intampla daca Iancu se tine de promisiune

In cazul in care Marian Iancu se tine de promisiune si retrage echipa din campionat, lucrurile sunt extrem de clare. Dupa doua neprezentari, Poli va fi exclusa din campionat, urmand ca anul viitor sa activeze in Liga a II-a. In acest caz, rezultatele de pana acum raman, iar in continuare partidele timisorenilor vor fi omologate cu scorul de 0-3. Practic, ar mai retrograda doar trei echipe din cele patru aflate acum in coada clasamentului: FC National, FC Arges, Jiul si Ceahlaul. Daca Iancu doar demisioneaza din functia de presedinte al CA si o data cu el pleaca si grupul BkP, principalul sponsor, marea majoritate a jucatorilor vor fi vanduti pentru ca investitorul sa-si recupereze o parte din banii bagati in echipa.
Dan Nicolaie , Alexandru Traciuc

Data publicării: 15 Mar 2007 - 05:45