Primăria Timișoara plantează arbori olandezi [1]

Primăria Timișoara vrea să planteze în oraș 30.000 de arbori până în 2010, informează corespondentul AMOS News.

Inspectorii din administrația locală au finalizat Cadastrul verde, care reprezintă inventarul tuturor arborilor existenți în parcuri, scuaruri și de aliniamentele stradale. În urma cadastrării arborilor s-a putut realiza necesarul de arbori ce trebuie plantați pe aliniamente, rezultând 30.000 de bucăți, programul de plantări care se vor extinde până în 2010.

Interesant este că, în această primăvară Primăria a achiziționat peste 500 de arbori de calitate deosebită de la pepiniere din Ungaria și Olanda, deși administrația are propria societate horticolă. Tranzacția cu arboretul a costat 250.000 lei, iar oficialii din primărie spun că s-au ales de peste hotare pentru că sunt deosebiți și mai ieftini ca la noi. Salcâmii și teii olandezi și ungurești au fost plantați în zonele Bucovina și Mehala pe domeniul public în fața asociațiilor de locatari/proprietari și a proprietarilor de case.

Publicat de : Ioana TOMA
Data publicării: 20 Apr 2007 - 06:18

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24605&titlu=Primaria_Timisoara_planteaza_arbori_olandezi