PNL: Traian Basescu este obsedat de putere [1]

„Basescu s-a schimbat

. E obsedat de putere. Romania merita mai mult. Votati DA!" – este sloganul cu care PNL vrea sa-i mobilizeze pe romani sa voteze pentru demiterea lui Traian Basescu la referendumul din 19 mai. Vicepresedintele Ludovic Orban a prezentat, ieri, conceptul de campanie dupa ce Biroul Permanent Central al partidului a aprobat miercuri seara strategia. Orban a aratat ca liberalii „n-au gresit, dar s-au inselat" in privinta lui Basescu in 2004, cand au contribuit la alegerea acestuia in fruntea statului. „Toti cei care l-am sprijinit pe Traian Basescu trebuie sa reparam greseala noastra si sa aducem Romania la normalitate. S-a schimbat din rau in mai rau. A ajuns sa fie obsedat de putere. Noi credem ca romanii merita mai mult. Singura solutie pe care PNL o vede este ca romanii sa se prezinte la vot si sa voteze DA", a spus ministrul transporturilor. „Astazi, suntem pusi in fata situatiei de a avea opozitie fata de Traian Basescu. In loc sa colaboreze cu guvernul, a inceput un razboi de gherila impotriva tuturor institutiilor statului. Avem de-a face cu un om care nu mai lupta pentru ceilalti, ci se bate pentru a-si salva propria piele. Avem de-a face cu un om care, in loc sa asigure unitatea societatii, a rupt societatea in doua, a semanat dezbinare si ura. Avem de-a face cu un om care, desi a promis ca va asigura independenta justitiei, a intrat cu bocancii in functionarea acesteia", a declarat Orban, seful de campanie al PNL.
Data publicării: 04 Mai 2007 - 06:03

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24776&titlu=PNL__Traian_Basescu_este_obsedat_de_putere