Senatul a respins majorarea pragului de detinere la SIF [1]

Membrii Senatului au aprobat cu majoritate de voturi raportul negativ intocmit de Comisia de Buget, Finante pentru Legea 180, care reglementeaza ridicarea pragului de detinere la Societatile de Investitii Financiare de la 1% cat e in prezent, pana la 5%, a declarat Aron Ioan Popa, presedintele Comisiei Buget-Finante a Senatului

. Proiectul de lege a fost initiat de senatorul PLD Ionut Popescu, care prevede majorarea pragului de detinere de actiuni la SIF, initiativa legislativa intrunind 5 voturi "pentru", 77 "impotriva" si 10 abtineri.

"Habar n-au avut ce-au votat"

Proiectul de lege primise raport de respingere din partea Comisiei senatoriale pentru buget, finante, activitate bancara si piata.
"Cei mai multi parlamentari nu au habar de ce au votat. Ei tin cont de punctul de vedere al Guvernului, iar Executivul tine cont de punctul de vedere al CNVM, care, la randul sau, tine seama de parerea sefilor SIF", a explicat Ionut Popescu votul negativ al senatorilor.
"Aproband avizul, senatorii au respins proiectul legislativ. Principalul motiv a fost faptul ca piata de capital nu este inca pregatita pentru o crestere cu 4% a pragului de detinere la SIF. Exista foarte multi detinatori care nu sunt maturi din punct de vedere al pietei de capital si care nu si-ar fi putut fructifica detinerile", a declarat Aron Ioan Popa, presedintele Comisiei Buget-Finante a Senatului, citat de NewsIn.

Camera va decide

Comisia Buget-Finante a Senatului a mai respins, in data de 28 martie, propunerea legislativa de ridicare a pragului de detinere la societatile de investitii financiare, la 5%, pentru ca nu doresc crearea oportunitatii speculatiilor pe piata de capital, a mai declarat Aron Popa. Initiativa fostului ministru de Finante trebuie sa treaca de plenul Senatului pentru ca apoi sa fie transmisa Camerei Deputatilor, care este camera decizionala.
Proiectul de lege initiat de senatorul Ionut Popescu, prin care se modifica pragul de detinere la societatile de investitii financiare de la 1% la 5%, a primit, pe 21 martie, avizul Comisiei Juridice a Senatului.
Pragul de detinere a actiunilor emise de catre Societatile de Investitii Financiare a fost majorat de la 0,1% la 1%, conform Ordonantei privind reglementarea unor masuri financiare, aprobata in sedinta de Guvern din 14 iulie 2005.

Publicat de : Catalina Sandu / cat
Data publicării: 10 Mai 2007 - 05:45

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24891&titlu=Senatul_a_respins_majorarea_pragului_de_detinere_la_SIF