"Baronul" de Iasi, sub ancheta [1]

Afacerile cu statul ale deputatului PNL Relu Fenechiu, al carui fost avocat a ajuns recent ministru al justitiei, sunt anchetate in doua dosare penale instrumentate de DNA si DIICOT

.

Afacerile deputatului iesean Relu Fenechiu sunt cercetate de procurori in cel putin doua dosare penale. Verificarile vizeaza mai multe afaceri cu statul si o posibila evaziune fiscala. Chiar in urma cu o luna, o echipa de procurori de la Bucuresti a descins la Iasi pentru a ridica diverse documente.Anchetele se deruleaza intr-un moment in care Fenechiu devine unul dintre cei mai influenti „baroni” ai PNL. Liderul liberalilor ieseni a reusit sa-si promoveze doi apropiati ca ministri in actualul guvern: fostul sau avocat Tudor Chiuariu la Justitie si fostul diriginte de santier Cristian Adomnitei la Educatie.Putini stiu ca Fenechiu si-a cladit averea, estimata la cateva milioane de euro, din afaceri cu statul. Afaceri facute atat inainte de 2004, cand a devenit presedinte al filialei judetene a partidului si apoi parlamentar, dar mai ales dupa preluarea puterii de catre Alianta D.A. Contracte sub lupa procurorilorCele mai recente contracte obtinute de Fenechiu de la diverse institutii publice sunt cercetate din vara anului trecut de DNA Iasi. Este vorba de lucrari pe care firma sa de constructii, Fene Grup, le-a primit fara licitatie, cum ar fi cele de imbunatatiri funciare in comuna Dolhesti sau cele de reparatii la sediile trezoreriilor din judet.Un alt exemplu este amenajarea Centrului de Formare Profesionala pentru care Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca (AJOFM) a primit de la bugetul central suma de 4 miliarde de lei vechi. Contractul a fost castigat de Fene Grup printr-o selectie de oferte, fiind urmat ulterior de alte lucrari, de 3 miliarde de lei vechi, acordate in acelasi mod. Interesant este ca sefa AJOFM, Gabriela Vasilache, este membra PNL si a ajuns in functie gratie lui Fenechiu.Cercetat si de DIICOTDesi era vorba de fonduri publice, Gabriela Vasilache a refuzat sa puna la dispozitia „Evenimentului zilei” contractul, pe motiv ca unele clauze ar contine „date confidentiale”. Procurorul-sef Nicolae Ionascu de la DNA Iasi a confirmat insa la vremea respectiva ca dosarul penal nr. 31/P/2006, referitor la acest contract cu Fene Grup, se afla in lucru.Potrivit unor surse judiciare, anchetatorii mai cerceteaza si in alt dosar firma deputatului iesean,  acuzatiile vizand o posibila evaziune fiscala. Echipa de procurori care a „vizitat” Iasiul in luna aprilie a acestui an apartine DIICOT Bucuresti.Facturi de miliarde de la Electrica Afacerile lui Fenechiu au prosperat si datorita unor contracte importante cu societati de stat incheiate chiar in ultimul an al guvernarii PSD. Sucursala de Intretinere si Servicii Energetice Electrica Moldova (SISEE Bacau) a cumparat piese de schimb de la una din firmele sale, in valoare de 6,9 miliarde de lei vechi.Timp de patru luni, din august si pana in noiembrie 2004, Tehnorom SRL a primit lunar cate o comanda de piese de peste 1,6 miliarde de lei vechi. Actualul sef al PNL Iasi detine 50% din actiunile societatii.In august 2004, Tehnorom SRL a emis o factura in valoare de 1,7 miliarde lei vechi catre cumparatorul SISEE Bacau. In lunile urmatoare, factura a fost mai „mica”: doar 1,6 miliarde de lei vechi. Ce a cumparat SISEE Bacau de la Tehnorom SRL? Diverse piese de schimb pentru transformatoare si pentru instalatiile Electrica Moldova.De la transformatoare la calculatoareRecent, aceeasi firma a lui Fenechiu a primit si alte comenzi  de la institutiile publice. In ultima luna a anului trecut, Inspectoratul Scolar Judetean Iasi ar fi recomandat directorilor de scoli sa cumpere 43 de calculatoare doar de la doua companii, una dintre acestea fiind Tehnorom SRL.Inspectorul general scolar Camelia Gavrila a replicat ca directorii de scoli au confundat cererile de oferte cu o indicatie expresa. Gavrila a fost si ea promovata tot de Fenechiu, iar in prezent este  vicepresedinte al PNL Iasi.

CARACATITA

Toti oamenii lui FenechiuDe cand a ajuns presedinte al PNL Iasi, in vara anului 2004, Relu Fenechiu s-a inconjurat de un grup de tineri ascultatori pe care i-a recompensat cu functii inalte. Proaspetii ministri Tudor Chiuariu si Cristian Adomnitei sunt cele mai relevante exemple. La randul lor, acestia au inceput in ultimele zile sa-si promoveze amicii ieseni. Asa cum s-a intamplat cu familia Raluca si George Spaiuc: ea a devenit sefa de cabinet a lui Adomnitei la Ministerul Educatiei, iar el a fost adus de Chiuariu pe postul de director adjunct la Administratia Nationala a Penitenciarelor. O alta persoana din anturajul lui Fenechiu este Dorina Isopescu, sefa organizatiei de femei din PNL Iasi, numita in fruntea Inspectoratului de Stat in Constructii. Pe plan local, din aceeasi grupare facea parte fostul prefect Radu Prisacaru, arestat anul trecut si suspendat din functie sub acuzatia de luare de mita.In dosar mai sunt trimisi in judecata alti doi tineri liberali, Flavius Ionita, fost sef al Agentiei Domeniilor Statului (ADS) Iasi, si Cristian Maftei, fost partener de afaceri cu Fenechiu. Si sefa de cabinet a „baronului” PNL, Alina Haila, a avut de castigat de pe urma lui: a fost numita membru in Consiliile de Administratie de la trei societati cu capital de stat, de la care ridica in jur de 8.400 de lei pe luna.

Tudor Chiuariu (dreapta) nu-l mai poate apara ca avocat, ci doar ca ministru pe Relu Fenechiu

Data publicării: 15 Mai 2007 - 05:32

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24948&titlu=__Baronul___de_Iasi__sub_ancheta