Sediu pentru PNL, cadou de la primarul PSD [1]

Ramasa pe drumuri dupa infiintarea PLD Ialomita, organizatia judeteana a PNL a primit cadou un sediu in centrul municipiului Slobozia de la primarul Gabi Ionascu (PSD), in ciuda faptului ca edilul a refuzat in nenumarate randuri sa aloce sedii unor partide precum PNTCD, PRM ori PNG invocand lipsa de spatii

.

Sediu pe sub manaCererile depuse in ultimii ani de partide ca PNTCD, PRM ori PNG la Primaria Slobozia pentru obtinerea unor spatii in virtutea Legii partidelor politice s-au lovit de refuzul edilului Gabi Ionascu, care a spus, invariabil, ca nu mai are spatii disponibile. Nu la fel s-a intamplat cu PNL, pentru care, din dorinta de a face rost de doua camere libere, s-a trecut la modificarea unuia dintre sediile SC URBAN Slobozia, societatea de gospodarire comunala aflata in subordinea primariei. Spatiul de incasare a taxelor pentru serviciile prestate situat in centrul Sloboziei a fost rapid compartimentat pentru ca PNL Ialomita sa poata inchiria 22 de metri patrati, la pretul de 5 euro/mp/luna.„Am primit o hartie de la domnul primar, in care mi se recomanda sa gasesc o solutie pentru ca PNL sa poata primi un spatiu de la societatea noastra”, recunoaste Valentin Cilibeanu, directorul URBAN. Sediul atribuit acum PNL a fost modernizat pe banii URBAN, lucru recunoscut de directorul Valentin Cilibeanu, dar in contabilitatea societatii nu apare evidentiata cheltuiala.  Primarul Gabi Ionascu nu vede nicio favorizare a PNL in dauna altor partide si interpreteaza original Legea partidelor politice, lege care nu face distinctie intre partidele parlamentare si cele neparlamentare. „Au solicitat un spatiu si am incercat sa identific o solutie pentru ca PNL nu este un partid oarecare, face parte din parlament si conduce Guvernul Romaniei. Cand vor fi partide parlamentare celelalte formatiuni politice care au cerut sedii de la primarie, vom incerca sa le dam si lor.”

PNL Ialomita a primit un sediu in centrul municipiului Slobozia

Data publicării: 16 Mai 2007 - 06:16

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24976&titlu=Sediu_pentru_PNL__cadou_de_la_primarul_PSD