Primarul pompier de la Nadlac

Acum doi ani, urbea Nadlacului l-a ales primar pe Vasile Ciceac

. Acesta n-a vrut cu niciun chip sa renunte la meseria lui de baza: cea de pompier. Azi, ori de cate ori e nevoie, primarul orasului de granita isi pune-n cui hainele elegante de primarie si-si ia salopeta si cascheta de pompier... A fost mai bine de zece ani seful Formatiunii de Pompieri a orasului Nadlac. In acea perioada, nici nu visa macar ca va ajunge primar. Insa, chiar daca a fost ales, n-a putut abandona profesia de pompier, pentru ca nenorociri se intampla si trebuie sa faca ceva sa-i ajute pe oameni. Acesta e crezul lui Vasile Ciceac, mai-marele orasului Nadlac. Ii plac adrenalina si viata traita la extreme, asa ca nu ezita sa se implice si in operatiuni de descarcerare. Nu il sperie ideea ca, din cauza gravitatii accidentelor, acestea ofera, de cele mai multe ori, privelisti ingrozitoare. „Nu am probleme cu sangele sau cu mortii. Pot sa spun ca, de cate ori am avut parte de o descarcerare, n-a fost niciodata usor. Am vazut accidente groaznice, pentru ca drumul Nadlacului e foarte circulat, fiind drumul care duce spre iesirea din tara", mai zice primarul orasului de frontiera. Descarcerari de trista amintire In cei peste 25 de ani de cand se lupta cu focul si cu dezastrele, a vazut si-a trecut prin multe. Nu mai devreme de anul trecut, un microbuz inmatriculat in Bulgaria s-a izbit de un tir pe soselele orasului pe care il administreaza. Doi turisti bulgari si-au pierdut viata, iar alti trei au fost grav raniti. Ambulante, plansete, atmosfera de nedescris. Primarul a fost acolo, in fruntea echipei de descarcerare. „Am taiat plafonul microbuzului pentru a-i scoate pe raniti. Doi barbati, unul aflat in dreapta soferului si altul in spatele lui, erau morti. Au fost proiectati prin parbriz. Pe camp, am gasit mana unuia dintre ei". Intamplare trista, de care n-ar mai vrea sa-si aminteasca. Cum n-ar vrea sa-si aminteasca nici de accidentul in care-au murit doi tineri, ambii copii ai unor prieteni de familie. A fost teribil. A fost acolo, la descarcerare: „Nu mi-a venit sa cred. In timp ce taiam masina, l-am gasit pe fiul unuia dintre cei mai buni prieteni ai mei. Apoi, continuand operatiunea, am dat si de o tanara care, prin alianta, facea parte din alta familie apropiata. Am ramas inmarmurit cand mi-am dat seama ca doua familii sunt distruse de durere din cauza aceluiasi accident". In prima linie, la incendii Daca-i intrebi cum e cu meseria de baza a primarului, nadlacanii zic ca, in caz de nevoie, l-ar suna de indata pe edil, ca sa-i scape de necaz. Bine, n-ar vrea ei incendii, dar daca se intampla... iute, telefon la primarie! Ioan Roszkos e categoric: „E un profesionist atat la interventii, cat si la pregatirea si coordonarea echipajelor. Am participat, impreuna, la multe operatiuni, insa cea mai dificila a fost in urma cu trei-patru ani, cand am avut un incendiu la o societate comerciala din Nadlac, unde-am stat trei zile incheiate. Vasile Ciceac coordona echipajul. Nu era primar atunci, era doar seful Formatiunii de Pompieri din Nadlac". Milanko Cervenak, instructor in cadrul Formatiunii de Pompieri Nadlac, il descrie si el in termeni elogiosi pe primar, data fiind experienta lui, de peste 25 de ani, de pompier: „Are o vitalitate de nedescris, se comporta ca un tanar de 22 de ani, se lupta cu flacarile incontinuu atunci cand este nevoie. Are o ambitie foarte mare. Cele mai grele interventii la care am participat sunt cele pe timp de noapte, la casele din Nadlac, unde e foarte greu pentru ca lumea ne cunoaste si asteapta mult de la noi". Dotarile nu se ridica la inaltimea echipei de pompieri Sa fii pompier la Nadlac nu-i floare la ureche, de vreme ce dotarile echipei care se lupta cu focul lasa mult de dorit. "Interventiile sunt grele, lumea asteapta mult de la noi. Avem o masina veche de 25 de ani, cu rezervor de 2.800 de litri, asa ca apa ni se termina in 10 minute. Noroc cu hidrantii, ca altfel nu stiu ce ne-am face. Vasile Ciceac dirijeaza Formatiunea de Pompieri, ne spune pe cine sa anuntam, pentru ca, in mare parte, formatiunea este compusa din voluntari", zice si Mihai Iancsok, sofer pe masina pompierilor nadlacani. Si lui i-a ramas in minte o interventie dificila, la care a participat alaturi de actualul primar: „Cred ca a fost in urma cu doi ani, cand a ars o sonda de petrol la Seitin. Au fost acolo pompieri de la Arad, Semlac si Nadlac, si domnul primar". Primul cu buletinul, la granita europeana Primarul pompier spune ca nici cu treburile administrative nu se descurca prea rau: „Am facut ce am putut cu banii pe care i-am avut de la buget. Au existat nadlacani care nu au vazut in viata lor, de 80-90 de ani, asfalt. Cand le-am asfaltat strada, nu le-a venit sa creada. De asemenea, cu ocazia Sarbatorilor de iarna, multi au ramas mirati cand au vazut iluminatul ornamental, pentru ca, pana in acest an, nu s-a mai intamplat asa ceva in orasul lor". Si tot cu titlu de mandrie, primarul zice c-a fost si primul roman care a intrat in Ungaria fara pasaport, numai cu cartea de identitate. Desi, initial, Ciceac zisese ca-si va rupe pasaportul, fiindca nu mai are nevoie de el in Uniunea Europeana, si-a amintit brusc ca are in el o viza valabila 10 ani, cu care poate intra in SUA.
Data publicării: 29 Mai 2007 - 05:52

Link știre