Cazul Nichita-incompatibil, pe ordinea de zi a Senatului [1]

Ministrul de interne, liberalul Cristian David, trebuie sa explice de ce nu a fost finalizat nici pana azi raportul controlului care a constatat incompatibilitatea primarului Iasiului

.

Mai multi inalti functionari din Ministerul Internelor si Reformei Administrative vor fi audiati saptamana viitoare de Comisia pentru Administratie Publica din cadrul Senatului, in legatura cu acuzatia de incompatibilitate la adresa primarului iesean Gheorghe Nichita.Printre cei chemati sa dea explicatii se numara actualul ministru Cristian David, secretarul de stat Victor Paul Dobre, ambii membri ai PNL, directorul Directiei Generale Juridice si conducatorul echipei care a efectuat controlul din luna martie de la Iasi.Anuntul a fost facut ieri chiar de catre presedintele comisiei, senatorul PD Dan Carlan, in cadrul unei conferinte de presa. Acesta a luat act de dezvaluirile aparute in Evenimentul Zilei, potrivit carora PSD-istul Gheorghe Nichita a fost incompatibil in primele sase luni de mandat.Raportul va fi facut publicAstfel, edilul iesean si-a pastrat functia de manager la RAJAC si dupa ce a fost ales, incalcand astfel prevederile Legii 161/2003, in vigoare la momentul respectiv. Mai mult, cartea sa de munca se afla si in prezent la regia pe care a condus-o inainte de a deveni primar. „Am solicitat atat raportul, care se afla in mapa ministrului David si care mai trebuie doar semnat pentru a fi facut public, cat si toate celelalte documente care au fost controlate de reprezentantii ministerului“, a declarat ieri Carlan.Liderul PD Iasi a adaugat ca, imediat dupa ce va primi dosarul referitor la aceste verificari, va solicita autoritatilor sa se pronunte in privinta starii de incompatibilitate a primarului Iasiului. „Fiecare persoana poate sesiza prefectul, singurul in masura sa constate incetarea mandatului“, a mai precizat Carlan.Cine este Cristian David?Actualul ministru de interne, care trebuie sa dea socoteala despre controlul care a scos la iveala incompatibilitatea primarului Nichita, nu este strain de Iasi. Cristian Troaca, pe numele sau adevarat, este ginerele controversatului avocat iesean Mihail Vlasov, vechi membru al PNL.In momentul in care s-a casatorit cu Vanda Vlasov, in 2004, tanarul liberal era un ilustru necunoscut. Odata cu aceasta casatorie i-a crescut si notorietatea, dar si averea, prin aportul de 600.000 de euro al sotiei. In acelasi an, Cristian David a fost ales senator de Vaslui.Esecul politic al lui VlasovInainte de ultimele alegeri, socrul actualului ministru a fost unul dintre principalii sponsori ai PNL Iasi, in speranta ca va fi propus candidat la Primarie sau pentru Parlament. Initial, Vlasov nu fost pus pe un loc eligibil pe lista de deputati, dar in urma unei contestatii facute la Bucuresti a obtinut o pozitie mai buna. Nu a fost ales totusi, iar dupa scurt timp a incercat sa provoace o razmerita care era pe punctul sa rupa filiala partidului in doua. Pana la urma, Vlasov a pierdut razboiul cu tabara liderului Relu Fenechiu, fara sa fie sanctionat in vreun fel. De atunci, cariera lui politica a intrat intr-un con de umbra. A avut in schimb noroc cu ginerele care a ajuns senator, iar acum ministru de interne.Legaturi dubioase de afaceriCel care trebuie sa verifice incompatibilitatea primarului Nichita are el insusi probleme de imagine. Conform declaratiei e avere, Cristian David este actionar la firma Team International Consult SRL. La aceeasi firma, cu 50a din partile sociale, este asociat fostul deputat al Partidului National Liberal Vlad Octavian Moisescu. Acesta este fiul fostului procuror general al Romaniei.In 1999, in timpul guvernarii CDR, Moisescu junior a fost seful Companiei Nationale Posta Romana, desi era medic de profesie. In aceasta calitate, a fost acuzat ca ar fi prejudiciat societatea cu 15 milioane de dolari, prin subevaluarea actiunilor detinute la Mobifon (Connex).In prezent, fiul fostului procuror general este sef al filialei PNL Sector 1 si are o avere estimata la peste 28 de milioane de euro. Relatia dintre el si Cristian David este mult mai veche. In perioada 1995-1996, actualul ministru de interne era director la una dintre firmele lui Octavian Moisescu.

LegalitatePrefectul trebuie sa constate incetarea mandatului

Potrivit datelor obtinute de inspectorii Ministerului Administratiei si Internelor in timpul controlului efectuat in luna martie la Iasi, primarul Gheorghe Nichita s-a aflat in situatia de incompatibilitate in iunie-decembrie 2004. In acest interval, alesilor locali le era interzis sa mai detina vreo functie de conducere intr-o societatea comerciala sau intr-o regie de stat. Nichita si-a pastrat insa pozitia de manager la RAJAC, din care fusese suspendat cand a devenit viceprimar. Conform Legii 161/2003, edilul aflat intr-o astfel de situatie trebuia sa renunte la una din cele doua functii in termen de 15 zile de la data validarii. In caz contrar, mandatul sau inceteaza de drept. „Nu e nevoie ca prefectul sa emita un act juridic prin care sa dispuna acest lucru, ci doar sa constate incetarea mandatului“, a apreciat senatorul Dan Carlan, presedintele Comisiei de Administratiei Publica din cadrul Senatului.

Incompatibilul Gheorghe Nichita nu este un necunoscut pentru ministrul Cristian David

Data publicării: 09 Iun 2007 - 06:48

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25378&titlu=Cazul_Nichita_incompatibil__pe_ordinea_de_zi_a_Senatului