Basescu pune o stea de general SRI pe umarul sefului PD Salaj [1]

Aparut in editia din 12 Iunie 2007

Controversatul lider democrat Viorel Stanca sustine ca decizia presedintelui  l-a luat prin surprindere

.

Presedintele Traian Basescu a semnat ieri decretul prin care l-a ridicat la rang de general de brigada pe colonelul in rezerva SRI Viorel Nicolae Stanca. Decizia sefului statului nu pare deloc intimplatoare cita vreme noul general este chiar presedintele filialei Salaj a Partidului Democrat.

Liderul democratilor salajeni, Viorel Stanca, s-a declarat „sincer surprins“ de faptul ca, incepind de ieri, este general, fie si in rezerva. „Chiar nu ma asteptam. Ramin surprins. Eu nici nu am cerut asa ceva“, spune presedintele PD Salaj, care imediat tine sa precizeze ca „nu este o decizie politica“. „Nu stiu cum de a luat aceasta decizie, insa eu am fost foarte activ in Asociatia Ofiterilor in Rezerva. Am sponsorizat (Stanca figureaza in „Top 300“ - n.r.) mai multe activitati ale baietilor de la SRI, pe fostii ofiteri. Asa cred ca s-a facut propunerea de avansare in grad“, a aratat Stanca.

Viorel Stanca, „deconspirat“ ca fost ofiter de Securitate, sustine ca in presa s-a fabulat atunci cind s-a scris ca l-ar fi cunoscut pe Traian Basescu cind acesta se afla la post in Belgia. „Eu pina in 1992, cind am iesit din SRI, nu am plecat din tara nici macar o ora. Din 1977 am lucrat in contrainformatii si sint foarte mindru de rezultatele pe care le-am avut. Am doua certificate de la CNSAS ca nu am facut politie politica. Pe Traian Basescu l-am cunoscut acum opt ani, cind a venit la Salaj in campanie electorala alaturi de domnul Petre Roman“, ne-a declarat liderul filialei Salaj a PD.

Nu este prima oara cind Basescu ii face o surpriza placuta lui Stanca. In 2004, cind societatea civila a cerut eliminarea sa de pe listele PD din Salaj, Basescu a refuzat sa-l scoata, spunind ca acesta nu a facut politie politica. Viorel Stanca si-a cistigat astfel locul de membru in Consiliul Judetean Salaj, pe care il ocupa si azi.

Proaspatul general SRI in rezerva este insa si unul dintre oamenii de afaceri importanti ai PD. El figureaza in „Top 300“ cu o avere estimata la aproximativ 25 de milioane de euro. Stanca detine pachetul majoritar la mai multe firme reunite in Grupul Vidalis. Ca orice om politic si de afaceri care se respecta, si Viorel Stanca are la activ citeva dosare prin Justitie. In 1999 a fost cercetat de procurori intr-o afacere cu alcool - cunoscut in presa ca dosarul Vodca Perfect. „Inainte am lucrat un timp la un israelian si am avut niste probleme, dar le-am lamurit“, ne explica generalul SRI in rezerva care fusese acuzat de evaziune fiscala. Dosarul a fost redeschis pe 2 septembrie 2005, dar instanta a descoperit mai multe vicii de procedura si l-a scos din nou din culpa pe liderul PD Salaj.

Exista insa si dosare de data mai recenta pe numele lui Viorel Stanca. Ofiterul SRI in rezerva este suspectat ca a cumparat terenuri la preturi modice, pe care le-a vindut apoi propriilor firme la sume exagerat de mari, incasind astfel miliarde de lei fara sa achite impozite la stat. Dar Stanca nu-si face griji. „Plingerea este acum la Politie. Intr-o saptamina, maximum zece zile, o sa se dea NUP.“ De unde stie fostul ofiter de contrainformatii ce vor decide procurorii? „Pai nu am vorbit, nu am fost sa vad ce se intimpla cu dosarul? Am fost si o sa vedeti ca asa o sa fie.“

Presedintele avanseaza greu

Presedintele Traian Basescu a avansat la gradul de general aproximativ 50 de ofiteri activi, fata de sutele de ridicari in grad de pe vremea lui Ion Iliescu. Cei mai multi dintre cei avansati de Basescu sint generali in rezerva, anterior, cu grade inferioare insa. Trecerea acestora din urma in rezerva s-a facut, din diferite motive, inainte de termenul legal. La implinirea perioadei de primire a gradului celui nou, chiar rezervisti fiind, au fost avansati. Avansarile au loc numai la propunerea sefului institutiei militare: MAp, MIRA, SRI, SIE, SPP sau STS. Propunerea trebuie vizata de CSAT. Cu alte cuvinte, seful statului nu poate, cu de la sine putere, sa dispuna avansarea in grad.

Doua categorii de avansari sint de competenta presedintelui: cea de la gradul de colonel la general si cea din „interiorul“ gradului de general cu treptele sale (brigada, divizie, corp de armata, armata). Avansatii pot sa fie in activitate sau in rezerva ori in retragere, dupa caz. De la preluarea mandatului de sef al statului, in 2004, cu mai multe ocazii, Traian Basescu a promis ca, spre deosebire de predecesorii sai, Ion Iliescu si Emil Constantinescu, va face extrem de putine avansari la gradul de general, „pentru a reda demnitatea meritata a acestui grad“. Dupa cum ne-a declarat purtatorul de cuvint al Administratiei Prezidentiale, Valeriu Turcan, „presedintele Traian Basescu a semnat decretul de inaintare in grad pe baza propunerii directorului SRI. Directorului SRI, propunerea de avansare i-a fost inaintata de Asociatia Ofiterilor in Rezerva. Decretul este contrasemnat de primul-ministru“.

Vacaroiu s-a achitat de sarcini

In perioada cit a lipsit Traian Basescu, fiind suspendat din functia de sef al statului, inlocuitorul sau, Nicolae Vacaroiu, a acordat si el avansari in grad. Cele mai importante au fost cea a fruntasului PRM, generalul Danut Saulea, si cea a medicului personal al premierului, generalul Serban Radulescu. (C.O.)

Data publicării: 12 Iun 2007 - 06:43

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25407&titlu=Basescu_pune_o_stea_de_general_SRI_pe_umarul_sefului_PD_Salaj