Primaria a pus "ochiul" pe timisoreni [1]

Primaria Timisoara va monitoriza 18 intersectii din oras cu camere de luat vederi, iar proiectul pus in practica trece peste decizia Consiliului Local

.

Dupa ce consilierii locali au votat de doua ori in plen impotriva montarii camerelor de supraveghere, sefii din administratia locala au gasit o solutie pentru a continua proiectul fara sa-l supuna votului alesilor. Potrivit directorului Directiei de Drumuri, Culita Chis, in cadrul Serviciului de Transporturi si Siguranta Circulatiei s-a hotarât ca montarea camerelor este necesara pentru siguranta circualetiei si poate fi inclusa la semnalizare si amenajari rutiere.„Nu mai trebuie sa negociez cu nimeni, fac din banii pe care ii am disponibili pentru semnalizare, sunt banii de la bugetul local. Serviciul de Siguranta Circulatiei o sa aiba un dispecerat si acolo se va monitoriza tot si informatiile o sa ajunga si la Politia Rutiera”, a spus Culita Chis. Ca urmare, conform spuselor lui Chis, pentru un astfel de proiect nu este necesar acordul consilierilor locali si nici licitatie pentru achizitionarea aparatelor de filmat.     Vor licitatie    O camera costa circa 2.000 de euro, este rotativa si sunt necesare intre doua si patru aparate pentru investitie. Ele vor fi montate in intersectiile in care exista fibra optica si in aproximativ trei saptamâni vor fi functionale.„Am facut asta si am mers din aproape in aproape pentru ca avem contractul cu firma de semnalizari, caruia pot sa-i dau comanda pentru orice pe semnalizare, pe supraveghere, avem contract prin HCL si tot ce-i pe siguranta e prevazut in contract si pot sa comand”, a mai precizat Culita Chis.„Suntem deschisi la acest tip de proiect, pentru ca nu dorim sa fie atatea accidente in Timisoara. Dar trebuie sa treaca prin Consiliul Local, ca e vorba de bani publici, nu iarasi sa se dea lucrari „cu dedicatie”. Rosign si asa dispune de o zona larga de monopol, credem ca daca e baza legala de montarea a acestor camere, trebuie sa faca oricum licitatie”, a declarat consilierul PSD, Radu Toanca. „Ma mira ca cei de la Curtea de Conturi sau de la Consiliul Judetean nu se sesizeaza, aste absurd ce se intampla“, a declarat Rodica Vlad, consilier local independent.    In familie    Preferata Primariei    Firma Rosign este o clienta veche a Primariei. Intre 1 ianuarie 2002 si 1 septembrie 2006, in conturile societatii au intrat fara licitatie, nu mai putin de 4,3 milioane de euro. In 1998, printr-o hotarare a Consiliului Local, lucrarile de semnalizare rutiera se atribuie pe baza de contract de incredintare directa, pe o perioada de 15 ani, Societatii Drumuri Municipale. 2,5% din actiunile de la Rosign sunt detinute de Zoia Doina Bota, sotia directorului SDM.     Practic    Amenzi de pe video    Imaginile capturate de aparatele de filmat vor fi folosite la identificarea soferilor care trec pe rosu, nu acorda prioritate, depasesc in intersectii sau incalca regulile noului cod rutier. Soferii vor primi acasa amenda pe care trebuie sa o plateasca, si o poza care arata cum au incalcat legea.Aparate de supraveghere sunt deja montate in intersectia de la Spitalul Judetean, in Piata Traian si urmeaza sa apara altele noi la Catedrala, pe bulevardul Take Ionescu, in intersectia de lânga podul Mihai Viteazu si altele pâna se ajunge la 18 zone monitorizate.

Data publicării: 19 Iun 2007 - 05:22

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25503&titlu=Primaria_a_pus___ochiul___pe_timisoreni