Consilier judetean acuzat de amenintare cu moartea [1]

Un consilier judetean si, de curand, membru in cabinetul prefectului judetului Dolj este acuzat ca i-a amenintat cu moartea pe un craiovean si pe sotia acestuia, folosind pentru intimidare un asa-zis recuperator

.

Doru Ion Florica spune ca se teme pentru viata familiei si a depus deja o plangere la politie. In 2004, craioveanul a acceptat sa lucreze la societatea comerciala Coliseum SA, printre ai carei actionari se regaseste si consilierul judetean Cosmin Enea. „Am stabilit verbal care sa fie remuneratia mea, fara a incheia vreun contract scris. Cred ca au vrut sa se razbune pe mine pentru ca, la un anumit moment, am sesizat ca in firma se petreceau anumite nereguli”, spune Doru Florica. Craioveanul a fost acuzat de delapidarea a 35.000 de lei, acesta fiind „modul de a scapa de mine elegant”. Chemati la „negocieri”Doru Florica sustine ca el si sotia lui au fost chemati la sediul firmei pentru „negocieri” de Cosmin Enea. „Mi s-a spus ca ar trebui sa rezolvam problema pe cale amiabila. Aceasta cale amiabila insemna ca noi sa facem un imprumut bancar, iar banii sa-i incaseze ei. La discutie a participat un individ despre care am aflat ca ar fi recuperator. De fapt, acesta ne-a avertizat ca am putea fi loviti de o masina cand trecem strada. Cosmin Enea a tinut sa precizeze ca nimeni nu are ce sa-i faca, pentru ca are toata politia la picioare. L-am si inregistrat cu un reportofon”, sustine Florica. Barbatul spune ca are toate documentele care sa sustina nevinovatia, dar se teme de „intimidarea justitiei” la care poate apela Enea.Liberalul Cosmin Enea sustine ca fostul angajat a fraudat firma cu o suma importanta de bani.„Mergea la societatile comerciale cu care lucra firma si taia chitante cu valori diferite. Pe prima fila, de exemplu, taia valoarea de 100 de milioane, in vreme ce pe a doua fila a chitantierului trecea o suma mult mai mica”, spune consilierul judetean Enea, negand faptul ca l-ar fi amenintat pe Doru Florica sau pe sotia acestuia.

Data publicării: 21 Aug 2007 - 05:34

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=26505&titlu=Consilier_judetean_acuzat_de_amenintare_cu_moartea