Primarul Nichita, stapan in acte pe Poli [1]

Anuntul facut in urma cu doua luni de primarul Iasiului Gheorghe Nichita, potrivit caruia clubul de fotbal Politehnica va fi cedat unor investitori privati, nu s-a concretizat nici pana acum in acte

.

Desi oamenii de afaceri ieseni Iulian Dascalu, Ioan Zapodeanu si Constantin Comanescu ar fi trebuit sa preia oficial, acum mai bine de o luna, 49a din actiunile clubului, cei trei nu sunt inregistrati oficial ca actionari la Poli.O verificare facuta la Registrul Comertului a aratat ca actionar cvasi-majoritar la Politehnica Iasi a ramas in continuare Consiliul Local, detinatorul a peste 99a din actiuni. Si cu banii luati si fara actiuniMai mult, cei 450.000 de euro pe care cei trei afaceristi ieseni i-au varsat deja in conturile clubului au fost cheltuiti ilegal. Primarul le-a impus finantatorilor in urma cu doua luni sa transfere la echipa 1,5 milioane lei ca „avans pentru majorarea de capital social“. Banii au fost cheltuiti deja pentru plata unora dintre datoriile presante ale clubului, desi legea arata ca trebuiau sa ramana in cont pana cand cei trei investitiori vor fi inregistrati oficial la Registrul Comertului. „Nu stiu exact forma juridica, dar va asigur ca avem acoperire pentru acesti bani“, a declarat Nichita. „Nu vreau sa mai declar absolut nimic in legatura cu acest subiect“, a spus Ioan Zapodeanu. Pe de alta parte, Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi, contestat vehement de Zapodeanu, a ridicat in urma cu cateva zile problema unui posibil faliment al echipei de fotbal. „Jucatorii nu si-au mai luat banii din august si se împrumuta de la prieteni ca sa traiasca. Aceasta echipa mai are putin si se desfiinteaza“, a dezvaluit Ionut Popa.

Data publicării: 01 Noi 2007 - 06:04

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=27267&titlu=Primarul_Nichita__stapan_in_acte_pe_Poli