Fotbalul din Moldova, atarna de primarii

> La Iasi, primarul a cheltuit peste 10 milioane de euro pentru fotbal, in timp ce, la Galati, Marius Stan se viseaza edil

. Ambele situatii au loc in Moldova, la o distanta de 250 kilometri. La Iasi, Poli a fost ajutata cu 3 milioane de euro pe an de Consiliul Local. Pe malul Dunarii, primarul Dumitru Nicolae ignora Otelul, exasperandu-i pe oficiali. Primarul Gheorghe Nichita a cheltuit zece milioane de euro din bani publici pentru a sustine clubul Poli Iasi in Liga I. CET Iasi, Salubris, RATP si Citadin sunt patru unitati ale Consiliului Local. Toate cu monopol real asupra serviciilor pe care le presteaza. Insa, de acum trei ani si pana in prezent, institutiile au simtit nevoia de reclama. Si nu oriunde, ci la echipa de fotbal Poli Iasi. Anual, din conturile societatilor mentionate s-a rostogolit in buzunarele clubului cate un milion de euro. Nichita a vandut clubul De banii acestia, clubul i-a convins pe suporteri, cu bannere si afise, sa nu apeleze la serviciile altor firme concurente, care oricum nu exista. Practic, pana acum, echipa de fotbal a Iasiului a fost singura din Liga I avand actionar majoritar statul. Desi legea interzice in mod expres finantarea cluburilor de fotbal din fonduri publice, primarul Gheorghe Nichita a scornit tot felul de solutii pentru a pompa de la buget fonduri uriase: publicitate de la regii, asociere in participatiune, ba chiar si o ciudata forma de contract pentru prestari servicii. In trei ani, peste zece milioane de euro s-au scurs de la Consiliul Local si regiile subordonate spre Poli Iasi. Presat de lege si de institutiile de control ale statului, Gheorghe Nichita a acceptat ieri sa vanda clubul. A facut-o in stil propriu: a preferat sa negocieze singur cu investitorii, in detrimentul unei licitatii publice, iar adevaratul patron al clubului, Consiliul Local Iasi, a stat si s-a uitat de pe margine. „Deocamdata au semnat pentru 50 la suta. Eu le-am spus ca pot sa preia mai mult, dar ei nu au vrut. Poate vor vrea in viitor", ne-a spus primarul PSD Gheorghe Nichita. Ioan Zapodeanu, unul dintre noii actionari de la Poli, are o alta versiune. „Am cumparat actiuni, nu s-a facut majorare de capital. Oricum, inca nu s-au semnat toate actele. Pot sa va spun ca, pentru a deveni actionari, toti trei trebuie sa punem la bataie 60 de miliarde de lei vechi", sustine acesta. Intamplator sau nu, doi dintre cei trei investitori (Ion Zapodeanu si Iulian Dascalu) au afaceri in derulare care depind de Primaria Iasi, iar cel de-al treilea (Constantin Comanescu) a avut de-a lungul timpului afaceri de anvergura in zona PSD. Presedintele Otelului, Marius Stan, candideaza la primarie Situatia clubului Otelul este diametral opusa. Primarul PSD Dumitru Nicolae ajuta toate celelalte ramuri ale sportului galatean, mai putin clubul din Liga I. „Este incredibil ce se intampla. De doi ani ne minte! Cred ca are niste animozitati cu cei de la Mittal sau poate cu mine, ca am demisionat de la club in trecut", a spus presedintele Marius Stan. La noi, la Galati, stadionul «Dunarea» se renoveaza de opt ani, iar Sala Sporturilor este monument istoric, arata ca Acropole", a comentat Stan, care va candida la Primaria Galatiului din partea Aliantei Alternativa Ecologica.
Data publicării: 15 Noi 2007 - 05:33

Link știre