Primaria cumpara brazi la suprapret [1]

Pentru a impodobi orasul, municipalitatea a dat 120

.000 de lei pe 11 brazi, care ar fi costat 22.000 de lei daca erau cumparati de la Directia Silvica.

Pentru Sarbatorile de Iarna, Primaria Ploiesti a cumparat 11 brazi care au costat aproape 11.000 de lei bucata, de cinci ori mai scump decat cei comercializati de Directia Silvica Ploiesti. Administratia Domeniului Public si Privat a achizitionat de la firma Silvreta SRL din Ploiesti 11 brazi, cu inaltimi cuprinse intre 15 si 20 de metri, valoarea totala a investitiei fiind de 120.000 de lei. Pe de alta parte, un brad de aceleasi dimensiuni, comercializat de Directia Silvica Ploiesti, nu costa mai mult de 2.000 de lei, adica un pret de cinci ori mai mici. Potrivit reprezentantilor municipalitatii ploiestene si a firmei Silvreta SRL, diferenta dintre cele doua oferte deriva din faptul ca firma respectiva se ocupa si de transportul si montarea celor 11 pomi de Craciun in principalele cartiere ale Ploiestiului. Achizitia brazilor s-a facut prin cerere de oferta, firma castigatoare Silvreta SRL fiind de altfel si singura care s-a prezentat. Aceasta societate, cu sediul intr-un apartament din centrul Ploiestiului, are ca obiect principal de activitate constructiile, serviciile de intretinere si curatare a cladirilor, precum si amenajarea terenurilor de golf. „Potrivit legii, achizitia s-a facut prin cerere de oferta, anuntul fiind introdus in Sistemul Electronic de Achizitii Publice. Pretul de aproape 11.000 de lei pentru un brad include transportul si montajul”, explica situatia Alina Istratescu, sef Serviciu Comunicare din cadrul Primariei Ploiesti. De altfel, exista voci din primarie care critica initiativa municipalitatii. „Suma cheltuita de la bugetul local pentru un brad mi se pare exagerata, insa eu nu ma pot implica pe aceasta linie”, spune viceprimarul PD Radu Socoleanu, cel caruia primarul PSD Emil Calota i-a suspendat toate atributiile. Costa mult macarauaPe aceeasi lungime de unda vine si raspunsul administratorului societatii Silvreta SRL Ploiesti. „Brazii provin din padurile din Prahova, insa pe noi ne-au costat foarte mult transportul lor si macaraua cu care i-am montat in oras”, explica diferenta de pret Gheorghe Razaroiu, administratorul firmei. Acesta a refuzat sa precizeze care a fost valoarea cu care au fost cumparati de la sursa pomii de Craciun livrati municipalitatii. Potrivit purtatorului de cuvant al Directiei Silvice Ploiesti, Sorin Vintila, autoritatile locale ar fi putut solicita brazi din ocoalele silvice prahovene, dar la directie nu a fost inregistrata nicio cerere in acest sens. „Nu am avut nicio solicitare din partea Primariei Ploiesti”, sustine reprezentantul Directiei Silvice Prahova.

In fata catedralei Sf. Ioan Boezatorul, ploiestenii pot admira unul dintre brazii de 11.000 de lei

Data publicării: 06 Dec 2007 - 06:03

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=27573&titlu=Primaria_cumpara_brazi_la_suprapret