Senatorii le dau cu Biblia in cap gaylor [1]

Aparut in editia din 6 Februarie 2008

La propunerea PRM, senatorii au eliminat din Codul familiei orice interpretare prin care homosexualii se pot casatori

.

Comisia juridica a Senatului a adoptat ieri, in unanimitate, propunerea PRM de modificare a Codului familiei, precizind clar in articolul 1 ca familia se bazeaza pe casatoria dintre un barbat si o femeie, si nu pe uniunea dintre soti, dupa cum era prevazut pina acum. In acest mod, senatorii juristi au tinut sa excluda orice interpretare a legii care ar fi putut da dreptul cuplurilor de homosexuali sa se casatoreasca.

In favoarea propunerii lor, parlamentarii PRM nu au ezitat sa invoce traditia poporului roman sau Scripturile. „Familia are la baza uniunea oficiala dintre un barbat si o femeie pentru a nu se incalca Biblia“, au spus peremistii, citati de Hotnews. „Am vrut sa specificam din primul articol ca o casatorie poate avea loc doar intre un barbat si o femeie, mai ales ca in ultima vreme au fost mai multe asociatii care au vorbit despre posibilitatea casatoriei intre homosexuali. In acest demers am tinut cont de valorile societatii si de dimensiunea crestina a poporului roman“, ne-a declarat senatorul PRM Virginia Vedinas.

In replica, presedintele Asociatiei ACCEPT - organizatie care apara si promoveaza drepturile homosexualilor si ale lesbienelor -, Florin Buhuceanu, sustine ca argumentele senatorilor sint ridicole, iar modificarea Codului familiei, inutila. „Invocarea Bibliei este absolut absurda, pentru ca nu exista acolo nici un model de casatorie care sa corespunda realitatilor de astazi. In Biblie este mentionat ca se practica poligamia, relatiile dintre tata si fiica, or, nu cred ca astea sint modelele pe care le doresc a fi promovate senatorii juristi“, ne-a declarat Buhuceanu. In plus, acesta sustine ca initiativa adoptata in Comisia juridica a Senatului nu aduce nimic nou si, in plus, este neconstitutionala. „Modificarile nu aduc nimic nou, ci clarifica ceea ce era deja clar in legislatia romaneasca. In plus, ele incalca principii fundamentale in materia drepturilor omului, recunoscute prin Constitutia Romaniei“, a mai precizat acesta. Modificarea de ieri a Codului familiei urmeaza sa fie supusa votului plenului Senatului, urmind apoi sa intre in dezbaterea Camerei Deputatilor.

Data publicării: 06 Feb 2008 - 06:36

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=28202&titlu=Senatorii_le_dau_cu_Biblia_in_cap_gaylor