Cetățenii participă activ la campania Sectorul 6, sectorul curățeniei! [1]

In ultima vreme, Primaria Sectorului 6 a primit numeroase sesizari din partea locuitorilor din zona bd-ului Iuliu Maniu nr. 51, privind starea deplorabila in care se gaseste statia de pompare a apei, situata in spatele blocului 22 C.

Astfel, aceasta a fost transformata in loc de depozitare a gunoiului menajer, in incinta sa fiind depozitate, in prezent, deseuri rezultate de la imobilele din zona.
In baza parteneriatului deja existent intre Autoritatea Locala Sector 6 si asociatiile de proprietari de pe raza acestei unitati administrative, Directia Inspectie Generala, prin Biroul de Protectie si Monitorizare a Starii Mediului, a efectuat o serie de verificari atat in teren, cat si pentru a clarifica regimul de proprietate asupra statiei de pompare.

Pentru a obtine toate informatiile necesare, inspectorii au contactat reprezentanti ai APA NOVA, RADET si S.C. UNIVERSAL S.A. si, cu sprijinul Serviciului Cadastru, Fond Funciar din cadrul Primariei Sector 6, au intreprins si demersurile necesare clarificarii regimului juridic al terenului pe care se afla statia de pompare.

In urma acestor verificari, a rezultatat ca nici una dintre societatile sus-mentionate nu detine in patrimoniu instalatia respectiva, terenul avand, conform documentatiilor cadastrale, regimul juridic de domeniu public.

In consecinta, pentru solutionarea acestei situatii in beneficiul locuitorilor zonei, Primaria Sectorului 6 a realizat un proiect care prevede, in prima faza si in cel mai scurt timp, salubrizarea si inchiderea accesului in statia de pompare prin plansare.
Ulterior realizarii acestor lucrari, in functie de resursele financiare de care dispune, A.D.P. Sector 6 va trece la reamenajarea intregii zone din imediata apropiere a statiei.

"In cadrul proiectului de reamenajare a zonei, vom tine seama de regimul juridic al terenului si de planul de urbanism. In momentul de fata, pentru ca aici exista deja un loc de joaca pentru copii si tinand cont de utilitatile publice necesare zonei, am propus A.D.P. Sector 6 realizarea unui spatiu destinat plimbarii animalelelor de companie", a declarat Cristian Poteras, Primarul Sectorului 6.
Data publicării: 01 Apr 2005 - 11:50

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=2841&titlu=Cetatenii_participa_activ_la_campania_Sectorul_6__sectorul_curateniei_