Senatorii insista sa lase GDS fara sediu [1]

Aparut in editia din 28 Februarie 2008

Cererea presedintelui de modificare a Legii tinerilor astfel incit GDS sa nu ramina fara sediul atribuit de Guvern a fost respinsa ieri in Senat

.

<P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Dezbaterile GDS ar avea nevoie de un spatiu

<P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">mai generos

Plenul Senatului a respins ieri cu 43 de voturi pentru, 21 de voturi impotriva si 4 abtineri solicitarea de reexaminare formulata de presedintele Traian Basescu asupra actului normativ de modificare a Legii tinerilor. In cererea de reexaminare, seful statului arata ca schimbarea denumirii Fundatiei Nationale pentru Tineret in Consiliul National al Fundatiilor pentru Tineret presupune si o schimbare a formei juridice din fundatie in asociatie. In plus, presedintele a cerut eliminarea din lege a prevederii care introducea in patrimoniul Fundatiei Nationale pentru Tineret un imobil situat pe Calea Victoriei numarul 120, care a fost transmis in folosinta gratuita, in anul 2004, prin hotarire de guvern, Grupului pentru Dialog Social. Basescu a argumentat ca GDS este o asociatie declarata de utilitate publica, deci Guvernul trebuie sa ii asigure un sediu, iar hotarirea de guvern prin care i se atribuia sediul din Victoriei a avut in vedere faptul ca respectiva cladire era de multi ani sediul acestei asociatii. Reactia presedintelui GDS, Radu Filipescu, a venit imediat. „Sintem foarte nemultumiti de aceasta decizie a Senatului. Am avut o discutie in comisia Camerei Deputatilor si ni s-a promis ca vom fi sprijiniti. Asteptam insa ca acest lucru sa se intimple si in realitate“, a declarat Filipescu.

Data publicării: 28 Feb 2008 - 05:27

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=28507&titlu=Senatorii_insista_sa_lase_GDS_fara_sediu