Primarul general al Bucureștiului și Asociația Școala Democrației au semnat contractul pentru educație [1]

Primarul General al Capitalei, Sorin Oprescu, a semnat astăzi, la Palatul Copiilor, împreună cu Florin Diaconescu, protocolul de asociere privind aplicarea contractului pentru educație, dintre Primăria Municipiului București și Asociația Școala Democrației, informează un comunicat de presă al Primăriei Generale, remis AMOS News.

Potrivit documentului de presă, respectivul document este confirmarea oficială a angajamentului asumat pe educație de Sorin Oprescu la data de 10 iunie, în calitatea de candidat la funcția de Primar General, dovadă a consecvenței în respectarea cuvântului dat față de elevi, studenți, părinți și cadre didactice în privința susținerii proiectelor pentru copii și tineret.

Contractul pentru educație, document programatic ce abordează 28 de obiective de interes major pentru toți cei implicați în procesul de învățământ, se aplică deja în Capitală, 160 de elevi absolvind cursurile de management de proiect, leadership, jurnalism și modeling din cadrul Centrului de Proiecte Școala Democrației.

De asemenea, ca urmare a implicării Primarului General Sorin Oprescu, 200 de elevi din liceele partenere în cadrul Mișcării pentru Educație, beneficiază în prezent de un sejur în Grecia - Paralia Katerini, iar alți 900 de elevi bucureșteni merituoși își vor petrece, începând de astăzi 1 iulie 2008, vacanța pe Litoralul Mării Negre, în stațiunea Neptun-Comorova, în baza colaborării cu Asociația Școala Democrației.

Cu ocazia evenimentului prilejuit de semnarea protocolului de asociere pe educație dintre PMB și ASD, Primarul General Sorin Oprescu a discutat cu elevii și profesorii participanți la tabăra de vară și le-a urat drum bun și sejur plăcut la mare, se mai arată în comunicatul de presă.

Data publicării: 02 Iul 2008 - 04:48

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=30128&titlu=Primarul_general_al_Bucurestiului_si_Asociatia_Scoala_Democratiei_au_semnat_contractul_pentru_educatie__