Deputatul Valeriu Guma trimis in judecata pentru coruptie [1]

Deputatul moldovean Valeriu Guma a fost deferit justitiei, miercuri, fiind acuzat ca l-ar fi mituit pe directorul general al Directiei Juridice din AVAS pentru a-i determina pe functionari sa aprobe o conventie de mentinere in vigoare a contractului de privatizare la o firma la care era actionar

.
Potrivit Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), in cursul verii anului 2006, in urma unor negocieri purtate in mod direct sau prin intermediul altor persoane, Guma a promis anumite sume de bani, iar la 11 septembrie 2006, prin intermediul Ludmilei Buzu (sora acestuia - n.r.), i-a dat 20.000 de dolari lui Alexandru Mandrut, in acea perioada consilier al vicepresedintelui Autoritatii pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS), "care avea influenta sau lasa sa se creada ca are influenta asupra unor functionari din cadrul aceleiasi institutii".
In schimbul banilor, Alexandru Mandrut urma sa ii determine pe functionarii abilitati sa aprobe o conventie de mentinere in vigoare a contractului de privatizare a societatii Gerom Buzau (Valeriu Guma fiind unul din actionarii societatii - n.r.).
"Acest beneficiu era urmarit de inculpatul Guma Valeriu intrucat AVAS era indreptatita sa desfiinteze contractul de privatizare, ca urmare a neindeplinirii obligatiilor asumate prin acest contract incheiat in septembrie 2002", se arata intr-un comunicatul de miercuri al DNA.
Procesul lui Valeriu Guma va fi judecat la Tribunalul Bucuresti.

Publicat de : Realitatea Romaneasc
Data publicării: 03 Iul 2008 - 05:20

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=30135&titlu=Deputatul_Valeriu_Guma_trimis_in_judecata_pentru_coruptie