Brașov: Candidați surpriză la PD-L [1]

PD-L Brașov a prezentat duminică, într-o conferință de presă, lista finală cu cei 12 candidați pentru colegiile din județul Brașov, Camera Deputaților și Senat.
Astfel, una dintre suprizele democrat-liberalilor din județul Brașov pentru alegerile parlamentare din 30 noiembrie, candidatură care nu a fost bănuită de nimeni până acum, este omul de afaceri Ioan Neculaie, prezent în Top 300, patronul echipei FC Brașov și patronul societății Roman SA.

Acesta, membru în PD din anul 1996, va candida pentru un mandat de senator în Colegiul din municipiul Brașov care cuprinde zonele centrul vechi și centrul nou. „Avem cei mai buni oameni și sunt sigur că vom câștiga alegerile au ei, la nivelul județului Brașov. Toți cei 12 candidați vor avea sprijinul meu 100% și al partidului. Avem o echipă de forță. Iar dacă PD-L va câștiga alegerile și va forma viitorul guvern atunci și oameni de aici vor fi cooptați să facă parte din noul Executiv. Le urmăm succes în campanie și în alegeri și celorlalte formațiuni. Sperăm că va fi o campanie electorală civilizată, elegantă, cu bun simț și mai ales pe proiecte și nu pe minciuni sau calomnii”, a spus președintele PD-L Brașov, George Scripcaru. Noua echipă a fost validată sâmbătă, în cadrul ședinței reunite a Birourilor Permanente Județean și Municipal ale filialei, iar astăzi (duminică - n.r.) vor fi prezentați pentru validarea finală la București, în ședința Colegiului Director. „Suntem pregătiți pentru orice fel de probleme. Avem dublură pentru fiecare din acești candidați și dacă va fi cazul putem schimba oricând. Este posibil să candidez și eu. Până mâine mă mai gândesc”, a „amenințat” cu zâmbetul pe buze George Scripcaru.
Pe lista de candidați a PD-L Brașov mai există și alte nume surpriză cum ar fi Gabriel Andronache, consilier local, fost membru al PNL până în luna iunie când a fost demis, Horațiu Braga, fost secretar general al filialei PNG-CD, filiala Brașov timp de trei ani și șase luni sau Florin Postolachi, președintele Asociației 15 Noiembrie 1987 Brașov.
Pe listă, între cei 12 candidați pentru Senat și Camera Deputaților se mai află actualii parlamentari Ion Gonțea, deputat și Ivan Cismaru, senator, fostul prefect al Brașovului Aurelian Danu și fostul primar al Predealului timp de patru legislaturi, Mihai Veștea.
Liderul PD-L Brașov, George Scripcaru, a subliniat faptul că toate persoanele propuse pentru aceste alegeri uninominale sunt din Brașov, ceea ce dă o forță mai mare formațiunii. „Noi am decis să prezentăm brașovenilor candidați brașoveni. Așa mi se pare normal. Nu să vină cineva impus de la București, pentru care să muncească toată filiala, care să primească voturile brașovenilor, dar de fapt pe aici să mai dea din când în când la câte vreun sfârșit de săptămână. Așa ceva nu este corect nici față de colegii din PD-L, dar mai ales nu este corect față de brașoveni. Brașovul trebuie să fie reprezentat de brașoveni, de cei care știu cum este viața aici și ce trebuie făcut pentru a fi îmbunătățit nivelul de trai”, a mai spus George Scripcaru. Împărțirea candidaților pe anumite zone a avut la bază și o îmbinare de aspecte ale celor care vor intra în cursă. „Pe Colegiile Făgăraș și Rupea avem o echipă tânără și competentă, formată deja în administrație, formată din Marian Rasaliu – fost vicepreședinte CJ, Aurelian Danu - fost prefect și Cristian Drăghici - avocat. Pe Colegiile Săcele – Zărnești avem oameni cu o experiență vastă în administrație, cum ar fi fostul primar al Predealului în patru mandate, Mihail Veștea, Ioan Gonțea – primar, președinte al CJ, deputat, și Ivan Cismaru – profesor universitar, decan al Facultății de Prelucrare a Lemnului, vicepreședinte al CJ, senator. Iar în colegiile din municipiul Brașov avem o echipă tânără, cu capacitate profesională demonstrată”, a explicat liderul PD-L Brașov.
Întrebat de ce a decis să candideze pentru un mandat de parlamentar, după ce în 1996 a ratat la alegeri, Ioan Neculaie spune că acum vrea să ajute la schimbarea situației din Brașov. „Vreau ca alături de colegii mei să schimb situația din Brașov din bine în mai bine. Este bine acum în municipiul Brașov datorită Primăriei și a primarului George Scripcaru și poate ajunge să fie mai bine cu ajutorul parlamentarilor”, ne-a declarat Ioan Neculaie, care dacă va ajunge senator își va delega atribuțiile de conducere de la firmele sale fiului său.

Publicat de : Mirela LEONTE
Data publicării: 20 Oct 2008 - 05:20

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31317&titlu=Brasov__Candidati_surpriza_la_PD_L_