Schimbari la sefia Primariei Capitalei

Sedinta de ieri n-a fost la fel de zgomotoasa precum cele de anul trecut, unul din motive fiind lipsa primarului general, Sorin Oprescu, aflat intr-o deplasare in Praga

. Pentru ca n-au avut cui sa-si arate muschii, alesii locali au trecut frumos la aprobarea ordinii de zi, renuntand la interpelari. Printre primele puncte de pe ordinea de zi a fost validarea unui mandat de consilier in locul lui Razvan Murgeanu. Surpriza a fost mare in momentul in care in sala si-a facut aparitia Dumitru Dinca, revolutionarul galagios, ce a facut multa valva in anii 90. Vad ca atmosfera nu-mi este favorabila, dar vreau sa spun ca o data cu mine in Consiliul General a patruns spiritul Pietii Universitatii, a spus Dinca imediat dupa ce a jurat pe Biblie. Rasetele si comentariile rautacioase n-au lipsit mai ales ca multi colegi de partid n-au fost de acord cu numirea sa. Dumitru Dinca a fost propus de Silvian Ionescu, seful Garzii de Mediu. A urmat alegerea viceprimarului general, loc lasat liber tot de Razvan Murgeanu. Au fost propusi doi candidati, Mircea Raicu - PD-L si Dan Meran - PNL. Primul a castigat batalia, asa cum era de asteptat, cu 39 de voturi pentru si 11 impotriva. El a fost director general al societatii de salubrizare REBU in perioada 2005-2008, iar din iulie 2008 este consilier general al Capitalei. La ultimele alegeri parlamentare, Raicu a candidat din partea PD-L la Camera Deputatilor, pierzand insa in fata candidatei PC Daniela Popa. In Primaria Capitalei lucreaza si sotia noului viceprimar general, Ioana Raicu, aceasta fiind director general al Directiei Generale de Operatiuni. Pentru a opri orice fel de speculatii, sotul ei, viceprimarul general, a declarat ca legal doamna nu se afla in incompatibilitate, dar moral va pleca din Primarie in urmatoarele doua saptamani. Se pare ca se va duce la Ministerul Economiei, condus de Adriean Videanu. BOGĂTIA FAMILIEI RAICU Potrivit declaratiei de avere, aflata pe site-ul PMB si completata in iulie 2008, Raicu detine, impreuna cu sotia, doua terenuri intravilan in suprafata de cate 1.000 de metri patrati, in judetul Ilfov, si un teren forestier de 1.000 de metri, tot in Ilfov. Mai are un apartament in Bucuresti in suprafata de aproximativ 78 de metri patrati, o casa de vacanta in judetul Constanta in suprafata de 61 de metri patrati si o casa de locuit in judetul Ilfov, la care nu este trecuta suprafata, ultimele doua proprietati fiind trecute pe numele sotiei. Totodata, Mircea Raicu are cinci conturi bancare deschise la Raiffaisen Bank, BCR, ING si Bancpost, a caror valoare este de aproximativ 100.000 de lei, dar si un credit din anul 2006 in valoare de 60.000 de euro la Unicredit. El este asociat in patru societati comerciale, administrator la SC RMC Cons, precum si vicepresedinte al Camerei de Comert Ilfov si al Asociatiei Romane de Salubritate. Noul viceprimar a declarat ca spera intr-o colaborare buna cu Sorin Oprescu, iar daca actualul secretar de stat Murgeanu nu a fost bun, daca Razvan Ionescu nu este bun si daca Mircea Raicu nu va fi bun, inseamna ca de fapt primarul general are o problema. Prioritatea sa zero este reluarea proiectelor de investitii incepute de municipalitate. Pasajul Basarab trebuie finalizat, banii care nu s-au cheltuit anul trecut trebuie recuperati, pentru ca se intorc impotriva noastra prin timpul pierdut in trafic, a spus Mircea Raicu. Dupa ce au mai scos de pe ordinea de zi proiectele legate de exproprieri, consilierii au trecut la votat pe banda PUZ-uri, peste 20 la numar. A trecut lejer si cel din Strada Lujerului numarul 42. Pe o suprafata de teren de aproximativ 43.000 de metri patrati se va construi un imobil cu 24 de etaje, care va avea o inaltime maxima de 116 metri. Beneficiarul acestui proiect este SC IUE Leader Imobiliare. INCIDENT LA CONSILIU, DIN PRICINA UNUI PUZ Un politist comunitar, care asigura paza in sala de sedinta a Consiliului General, si-a rupt piciorul in urma unei altercatii. Incidentul s-a petrecut dupa ce un barbat a inceput sa vorbeasca pe marginea unui proiect privind aprobarea unui Plan Urbanistic Zonal pe Strada Bradetului nr. 24. Acesta a reclamat ilegalitatile care s-ar comite daca acesta ar fi aprobat. In momentul in care consilierii au supus la vot proiectul, barbatul a inceput sa tipe, reclamand ilegalitatea PUZ-ului. Politistii comunitari au fost solicitati sa il scoata din sala. Acesta s-a impotrivit si in timpul altercatiei politistul comunitar a fost ranit.
Data publicării: 29 Ian 2009 - 06:12

Link știre