Primarul Brașovului vrea neapărat să vadă morți urșii 'gunoieri' [1]

Tragedia provocată în luna octombrie a anului trecut de o ursoaică, două persoane decedând și alte zece fiind rănite grav, a dus la luarea unor măsuri de precauție în zona Răcădău și Metrom. Măsuri luate „de ochii presei”, pe moment, dar care se pare că nimeni nu le mai respectă și… nimeni nu le mai verifică.

Una dintre acestea, poate cea mai ușor de făcut, a fost aceea ca gunoiul menajer din containere să fie ridicat de către firmele de salubritate până la căderea serii, în fiecare zi, pentru ca animalele să nu mai aibă motiv să coboare în cartierele Brașovului. Însă, chiar luni seara s-a demonstrat că acest lucru nu este respectat. Abia la orele 9.30 a venit o mașină pentru a ridica gunoiul menajer din zona Răcădău. Între timp, urșii se plimbau liniștiți prin zonă.

Sesizată de presă, conducerea Primăriei spune că a purtat deja discuții cu firmele de profil pentru ca acest lucru să nu se mai întâmple și să fie respectată ora 18.00 ca fiind limită pentru ridicarea gunoaielor. „Am discutat și cu reprezentanții unei Asociații pentru Protecția Animalelor din Anglia pentru a monta containere de gunoi special, în pământ. Oamenii vor arunca gunoiul printr-o trapă, iar containerul va fi scos cu un utilaj în fiecare seară. În acest fel urșii nu mai au cum să ajungă la deșeurile menajere”, a explicat primarul George Scripcaru.

O altă măsură care se are în vedere pentru a fi diminuat pericolul pe care îl reprezintă urșii brașoveni o reprezintă mărirea fondului de vânătoare. „Acum aceste păduri se află în proprietatea municipiului Brașov și am înființat și o regie proprie care să le administreze. Așa că, de acum pădurarii vor trebui să le pună urșilor mâncare în pădure, iar dacă nici așa nu merge atunci fondul de vânătoare poate fi mărit”, a mai spus George Scripcaru.

Mai pe înțelesul oricui, aceasta înseamnă că urșii vor putea fi împușcați oricând vrea primarul Scripcaru. Acesta se pare că nu a renunțat la ideea de a vedea animalele moarte, lucru care l-ar scăpa definitiv de probleme. Intenția și-a manifestat-o imediat după tragedia din octombrie 2004, dar cei care administrau pădurea și fondul de vânătoare din Brașov nu i-au dat câștig de cauză, speriați probabil de vocile ecologiștilor și asociaților pentru protecția animalelor care au sancționat dur ideea de a împușca urșii. Acum, primarul și-a creat toate pârghiile prin care, oricând, poate apela la această drastică măsură.
Publicat de : Ovidiu FEGHER
Data publicării: 13 Apr 2005 - 09:00

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=3294&titlu=Primarul_Brasovului_vrea_neaparat_sa_vada_morti_ursii_'gunoieri'