Vicepresedintele CJ Mures, Szabo Arpad, cercetat pentru fals in declaratii [1]

Vicepresedintele CJ Mures, Szabo Arpad, cercetat pentru fals in declaratiiANI a sesizat ieri Parchetul de pe lânga Judecatoria Târgu Mures în cazul vicepresedintelui Consiliului Judetean Mures, Szabo Arpad, pentru fals în declaratii, informeaza un comunicat remis de Agentia de Integritate

.Potrivit comunicatului, ANI a demarat procedura de verificare a averii lui Szabo Arpad dupa ce acesta nu si-a depus declaratiile de avere si de interese în termenul prevazut de lege.În urma verificarilor s-a constatat ca Szabo Arpad nu a mentionat în declaratia de interese depusa pentru anul fiscal 2007 si completata în 25 iulie 2008 calitatea de asociat la S.C. Kumatraf SRL, cu sediul în Miercurea Nirajului, si calitatea de administrator al SC Servagromec Mures SA, cu sediul în Târgu Mures. În declaratia de interese, acesta mentioneaza doar calitatea de actionar la SC Servagromec Mures SA.Inspectorii ANI au mai constatat ca Szabo Arpad detine si calitatea de comerciant persoana fizica "Szabo Arpad", cu sediul în Miercurea Nirajului, însa acest lucru nu este mentionat în declaratia de interese depusa pentru anul fiscal 2007. Conform Legii 161/2003, functia de vicepresedinte al Consiliului Judetean este incompatibila cu cele de comerciant persoana fizica, administrator si membru al Consiliului de Administratie la societatile comerciale, se precizeaza în comunicat."Aceste aspecte au fost apreciate ca fiind indicii temeinice privind savârsirea infractiunii de fals în declaratii, prevazuta si pedepsita de art. 292 din Codul Penal, asupra careia doar organele judiciare au competenta de a se pronunta, motiv pentru care s-a dispus sesizarea Parchetului de pe lânga Judecatoria Targu Mures", se arata în comunicat. Verificarile Agentiei Nationale de Integritate au fost suspendate pâna la solutionarea cauzei de catre organul judiciar.
Data publicării: 23 Apr 2009 - 05:51

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=32940&titlu=Vicepresedintele_CJ_Mures__Szabo_Arpad__cercetat_pentru_fals_in_declaratii