Basescu invinge in orice combinatie [1]

Daca duminica viitoare ar avea loc alegerile prezidentiale, actualul sef de stat al Romaniei, Traian Basescu, ar obtine in primul tur 38% din voturile romanilor, in scadere cu 3% (adica marja de eroare) fata de luna februarie, releva barometrul periodic Politikon efectuat de CCSB din proprie initiativa

. Noutatea sondajului realizat de Compania de Cercetare Sociologica si Branding este avansarea pe locul al doilea a candidatului liberal, Crin Antonescu, la egalitate cu social-democratul Mircea Geoana, ambii fiind cotati cu 19% din optiunile electorale ale romanilor cu drept de vot. Se pare ca, in ultimele trei luni, Geoana a pierdut din popularitate in raport cu Antonescu, desi la europarlamentare, PSD a obtinut un scor aproape dublu fata de PNL. Se dovedeste din nou ca Antonescu e peste scorul propriului partid (cu 4 procente), in vreme ce Geoana nu reuseste sa egaleze cota PSD. Potrivit CCSB, Traian Basescu scade usor sub pragul psihologic de 40%, teoretic in urma recentelor scandaluri mediatice, sociologii apreciind totusi ca sub 35-36% nu are cum sa coboare, acesta fiind nucleul sau electoral dur. Chiar si in varianta B a barometrului, care il include in cursa pentru Presedintia Romaniei pe neconvinsul primar al Capitalei, Sorin Oprescu, alaturi de premierul Emil Boc din partea PD-L, in ipoteza in care Traian Basescu ar candida independent, tot actualul sef al statului e in frunte (35%), urmat de Antonescu si Geoana (18, respectiv 17%), de Vadim Tudor (10%) si de Sorin Oprescu (9%), doar 3% optand pentru Emil Boc. Udemeristul Kelemen Hunor e cotat cu 2%, la o treime din scorul Uniunii maghiare. Sondajul mai arata ca in turul al doilea al alegerilor prezindentiale, Basescu ar invinge indiferent de adversar, scorul cel mai strans avandu-l cu Crin Antonescu (54% la 46%).
Data publicării: 26 Aug 2009 - 04:48

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34072&titlu=Basescu_invinge_in_orice_combinatie