Din cauza ploilor, arădenii s-au trezit cu apa în case [1]

Peste 50 de gospodării din cartierele arădene Bujac, Gai, Micălaca și Grădiște au fost inundate, după ce în noaptea de duminică spre luni a plouat neîncetat.

Reprezentanții administrației locale și cei ai Apărării Civile s-au mobilizat încă de la primele ore ale dimineții, intervenind cu vidanje și pompe aparținând societăților din subordinea Primăriei, cu care s-a încercat scoaterea apelor din zonele afectate. În locurile unde situația era mai gravă a fost nevoie și de intervenția pompierilor militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

De asemeanea, circulația prin pasajul care face legătura între două sectoare din cartierul Micălaca a fost închis din cauza nivelului ridicat al apei.
Responsabilii Primăriei municipiului Arad spun că lipsa canalizării și starea deplorabilă a șanțurilor deschise și a rigolelor de scurgere a apei pluviale duc de fiecare când plouă la producerea de inundații în cele multe zone din oraș.

Zilele trecute, gardienii publici au fost trimiși în cartiere pentru a avertiza populația să-și curețe rigolele din fața locuințelor, însă, marea majoritate a cetățenilor au ignorat somația administrației locale, iar acum sunt nevoiți să suporte consecințele.

Autoritățile județene monitorizează și localitățile Nădlac și Chișineu Criș, unde nivelul Mureșului și Crișului Alb a depășit cotele de atenție, din cauza ploilor căzute în ultimele zile. Tot din cauza cantităților mari de ploaie căzute în ultimele zile aproximativ 200 de hectare de teren arabil din județul Arad au fost inundate, dintre care 100 erau însămânțate cu păioase.

Publicat de : Florin TOMUȚA
Data publicării: 18 Apr 2005 - 11:50

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=3427&titlu=Din_cauza_ploilor__aradenii_s_au_trezit_cu_apa_in_case