30 septembrie: ziua celor 50 de "tepe" imobiliare din Bucuresti [1]

» Peste 50 de Planuri Urbanistice Zonale vor fi discutate de consilierii Capitalei in sedinta de miercuri, 30 septembrie, dupa ce in sedinta de vineri, din cauza scandalurilor provocate de PUZ-ul lui Constanda, o parte din consilieri s-au retras si nu s-a mai supus la vot nici un proiect

. Printre noile planuri ce vor fi discutate miercuri se afla si un mastodont de 60 de metri pe Bd. Expozitiei, al carui beneficiar este controversatul Bartolomeu Finis, dar si mai multe turnuri de peste 10-15 etaje, in zone cu regim de inaltime mult mai mic.Sedinta de consiliu de vineri, in care trebuiau discutate numeroase planuri extrem de controversate, a fost suspendata dupa ce membrii PSD si PNL s-au retras din sala. Motivul scandalului a fost chiar primul PUZ, cel care ii acorda omului de afaceri Costica Constanda dreptul de a construi peste limita legii in Satul Francez. "Consilierii au fost indusi in eroare. Li s-a spus ca exista o hotarare judecatoreasca ce stipuleaza ca trebuie sa-i acorde lui Constanda dreptul de a construi in Satul Francez. De fapt, hotararea se refera la terenurile din Parcul Bordei. Consilierii PSD si-au dat seama si au iesit din sala, astfel incat sedinta nu a mai avut cvorum", ne-a declarat dl Dan Trifu, repezentant Eco Civica. Membrii ONG-urilor bucurestene s-au opus proiectelor ce trebuiau votate, insa jandarmii nu i-au lasat sa intre in sala de sedinta pe motiv ca aceasta este plina. Fortele de ordine au decis pana la urma sa lase cate un reprezentant al ONG-urilor in sala, dar cand unul dintre ei a cerut sa ia cuvantul pentru a-si sustine dezaprobarea fata de mai multe proiecte, a fost dat afara din sala. Miza sedintei a fost extrem de mare, deoarece, in acel moment, era ultima sansa pentru aceste PUZ-uri de a mai fi votate. Dovada ca mai multi consilieri s-au plans ca au primit telefoane de amenintare care le vizau familiile. Ei spun ca se fac presiuni foarte mari pentru ca aceste planuri sa fie votate pana pe data de 1 octombrie, cand vor intra in vigoare modificarile la Legea urbanismului. si se pare ca amenintarile au functionat, deoarece primaria a decis sa le mai dea o sansa investitorilor printr-o sedinta extraordinara de consiliu ce va avea loc pe 30 septembrie, cu cateva ore inainte de a intra in vigoare restrictiile impuse de lege. Numai ca miercuri, pe langa planurile ce trebuiau discutate vineri, au mai fost introduse pe ordinea de zi inca aproximativ 25 de PUZ-uri cu derogari extraordinar de mari de la regulile urbanistice. Unul dintre cele mai mari este proiectul de 60 de metri (15 etaje) de pe Bd. Expozitiei (chiar in poarta Romexpo), al carui beneficiar este nimeni altul decat controversatul Bartolomeu Finis, supranumit regele combinatiilor cu terenuri, al carui nume a fost legat in numeroase randuri de PSD. De-a lungul timpului, presa a dezvaluit relatiile acestuia cu membri marcanti din PSD, inclusiv aportul financiar pe care Bartolomeu, alaturi de alti afaceristi controversati precum Bittner, Adrian Petrache, Costel Bobic, l-a avut in campania pentru primarie a lui Sorin Oprescu. Tot despre afacerile cu terenuri ale lui Bartolomeu Finis s-a scris si cand s-au depistat mai multe constructii ilegale chiar in inima Parcului Herastrau, ridicate de firma SC Domino Impex SRL, controlata de sotia afaceristului. Un alt proiect este turnul de 19 etaje plus un etaj tehnic pe care firma Foradex vrea sa-l ridice pe strada Milcov, intr-o zona in care prevederile urbanistice permit maximum P±4 etaje. Firma Foradex are ca obiect de activitate servicii de foraj industrial pentru petrol si gaze si este singura societate care exploateaza apele termale de sub Bucuresti. Si pe soseaua Orhideelor-Calea Giulesti, pe un teren de peste 10.000 de metri patrati, SC Euroland Space Imobiliare propune cladiri de birouri cu inaltimi maxime de 60 de metri, in loc de P±4 etaje. "Marele pericol, aici este faptul ca sI CUT-ul (Coeficientul de Ocupare a Terenului) este foarte mare, de 4,65, iar aceasta este o zona extraordinar de aglomerata a Capitalei", spune dl Nicusor Dan, reprezentant al Asociatiei Salvati Bucurestiul. Un alt proiect este cel de pe Uranus 138, unde Green Invest Business Developement urmeaza sa construiasca 10 si 12 etaje, cu un CUT nepermis de mare, de 6,8, fata de 2,5 cat prevede Planul Urbanistic General al Capitalei.Si exemplele pot sa continue pana la completarea de 25 de planuri incluse suplimentar pe ordinea de zi de miercuri, multe dintre ele aflate in zone extrem de aglomerate ale Capitalei. Majoritatea cladirilor au inaltimi extraordinar de mari, mult mai mari decat permite regimul zonei, si majoritatea sunt in partea de nord a Capitalei, desi studiile hidrogeologice efectuate spun ca este mai sigur sa se construiasca in partea de sud a Capitalei. "Trebuie facut un studiu hidrogeologic actual al Capitalei. Asemenea constructii sunt extrem de periculoase, deoarece, daca se construiesc mai multe subsoluri, asa cum au majoritatea acestor planuri urbanistice, acestea pot intra in panza freatica a Capitalei", ne-a mai declarat dl Nicusor Dan.
Data publicării: 28 Sep 2009 - 05:24

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34325&titlu=30_septembrie__ziua_celor_50_de___tepe___imobiliare_din_Bucuresti