Nati Meir - de la prezidentiale in birourile Crimei Organizate [1]

Nati Meir - de la prezidentiale in birourile Crimei OrganizateAfrodita CicovschiFostul candidat independent la presedintie, Nati Meir, a fost audiat ieri de ofiterii de la Crima Organizata, acuzat fiind ca ar fi implicat în falsificarea de bancnote

. "În urma cu ceva timp, Nati Meir a fost transportat la sediul Brigazii de Combatere a Crimei organizate Bucuresti pentru a fi audiat, în legatura cu mai multe plângeri primite de la cetateni din care reiesea ca ar fi implicat în falsificarea unor bancnote de 500 euro", a declarat pentru Curierul National Raluca Seucan, inspector principal în cadrul Biroului de presa al Politiei Române. Potrivit acelorasi surse, mai multe persoane au depus plângeri pe numele fostului deputat PRM Nati Meir pentru înselaciune.La data de 7 octombrie, în timp ce se afla la Sibiu pentru o întâlnire cu regele romilor, Florin Cioaba, Nati Meir sustinea ca i-a trecut prin gând sa-si însceneze arestarea pentru a creste în sondaje."În România nimic nu se face fara bani. Pâna acum, strângerea de semnaturi m-a costat între 50.000 si 100.000 euro. Cam 100 lei costa fiecare semnatura. Problema este ca daca mergi la un om si îi dai 100 lei, îti spune ca PSD-ul sau PDL-ul i-a dat mai mult. "Daca puteti aranja, aici la Sibiu, sa fiu arestat, as fi foarte bucuros, pentru ca atunci as creste mult în sondaje, ca Gigi Becali", a spus Nati Meir.Nati Meir a fost anchetat în mai multe dosare, într-unul dintre ele fiind deja trimis în judecata, pentru fals intelectual si evaziune fiscala de peste 21 miliarde de lei vechi, precum si pentru înselarea a 129 de persoane, printre care unele din Republica Moldova, carora le-a promis contracte de munca în Israel.Potrivit procurorilor, Nati Meir, în calitate de asociat unic si administrator al societatii SC Orwalsam Trading SRL, s-a sustras, în perioada 2000 - 2002, de la plata taxelor si impozitelor, prin netrecerea unor operatiuni comerciale în contabilitate si a evidentiat cheltuieli ce nu au avut la baza operatiuni reale, diminuând astfel, prin înregistrari inexacte, veniturile societatii cu suma de 21.707.393.388 lei vechi.De asemenea, între 2000 si 2005, Meir ar fi indus în eroare 129 de persoane, cu ocazia încheierii si executarii contractelor de mediere a fortei de munca, prejudiciul total adus acestora fiind de aproape 400.000 lei, prin încheierea de contracte de plasare a fortei de munca prin intermediul firmei SC Orwalsam Trading SRL, cu societati de angajare din Israel, specializate în principal în domeniul constructiilor civile.
Data publicării: 20 Oct 2009 - 06:05

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34514&titlu=Nati_Meir___de_la_prezidentiale_in_birourile_Crimei_Organizate