Apa Nova recupereaza de la Primarie datoria de 54 milioane lei a RADET [1]

Consilierii Capitalei vor supune la vot, in sedinta de joi, daca Primaria Municipiului Bucuresti va prelua sau nu datoria de peste 54 milioane lei pe care RADET a inregistrat-o fata de Apa Nova pe parcursul anului trecut

. Potrivit proiectului de hotarare aflat pe ordinea de zi a sedintei Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB), Primaria Municipiului Bucuresti va achita sau va determina achitarea de catre RADET catre Apa Nova a datoriei de 54,1 milioane lei acumulate in 2008 si care "va fi platita pana la sfarsitul acestui an, pentru ca societatea sa-si poata continua programul de investitii", dupa cum a declarat viceprimarul Mircea Raicu. Apa Nova va renunta, astfel, la plata penalitatilor de intarziere aferente acestei datorii si la actiunile in justitie demarate contra RADET. In plus, Apa Nova a mai inregistrat o pierdere de venit de peste 51 milioane lei reprezentand contravaloarea facturilor emise catre RADET pana in 2006 pentru serviciul de canalizare aferent apei calde menajere deversate in reteaua publica de canalizare. Apa Nova are dreptul, potrivit contractului semnat in 2000, sa fie compensata prin aplicarea unei ajustari a tarifelor, la care insa compania a declarat ca renunta prin semnarea actului aditional din proiectul de hotarare ce va fi supus la vot joi. Apa Nova a fost acuzata, la inceputul anului, de catre primarul sectorului 2 ca nu a respectat termenele prevazute pentru lucrari, iar edilul Ontanu a cerut rezilierea contractului dintre municipalitate si compania franceza. Apa Nova a motivat insa ca, din cauza datoriilor pe care le are RADET, nu a putut realiza programul de investitii necesare respectarii obligatiilor asumate prin contractul de concesiune incheiat cu municipalitatea. RADET este cel mai important client al Apa Nova, generand 25% din cifra de afaceri a societatii de apa. Nerespectarea obligatiilor asumate prin contractul de concesiune este si subiectul penalitatilor de aproximativ opt milioane euro aplicate companiei Apa Nova din 2003 pana in 2007 si neplatite nici pana in prezent. In momentul de fata, cuantumul exact al penalitatilor, precum si modalitatea de plata catre municipalitate sunt analizate de comisia internationala de experti, care va da verdictul final.
Data publicării: 21 Oct 2009 - 06:12

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34527&titlu=Apa_Nova_recupereaza_de_la_Primarie_datoria_de_54_milioane_lei_a_RADET