In doi ani Bucurestiul ar putea avea 7 sectoare [1]

In aproximativ doi ani, Bucurestiului si- ar putea mari suprafata cu 37,4 kilometri patrati si ar putea fi împartit în sapte sectoare

. Sectorul sapte va include orasul Volunari si potrivit viceprimarului general al Capitalei, Mircea Raicu " modificarea suprafetei administrativ teritoriale a Bucurestiului nu va fi una de esenta ci doar de forma. Chiar daca vor fi alesi de mai multi locuitori, numarul consilierilor generali nu va fi modificat. Vom avea un nou primar de sector si un nou consiliu local". Viceprimarul Mircea Raicu crede ca Bucurestiul are nevoie de o extindere si un eventual sector sapte nascut din orasul Voluntari ar reprezenta un prim pas. La randul lor, prin alipirea de Capitala, locuitorii din Voluntari si-ar putea rezolva problemele legate de drumuri, electricitate sau de apa si canalizare.Asta va însemna fonduri suplimentare atat de la bugetul de stat cat si de la cel al Capitalei. Cartierul Pipera este dependent de retelele de utilitatil ale Bucurestiului locuitorii avand în prezent probleme cu alimentarea cu apa, canalizarea si drumurile. Viceprimarul general al Capitalei, Mircea Raicu spune ca pentru regiile bucurestene, integrarea orasului Voluntari nu va însemna modificari esentiale. "Regia Autonoma de Transport Bucuresti (RATB) e prezenta deja în Ilfov, iar RADET nu va avea prea multa treaba acolo, existand sisteme de încalzire alternative. Voluntariul are nevoie de investitii pentru canalizare si strazile secundare. Spre deosebire de Bucuresti, unde s-a investit în infrastructura, Voluntariul are nevoie de fonduri" a precizat Mircea Raicu.

Sapte asociatii din Pipera vor alipirea la sectoarele 1 si 2 ale Capitalei

Sapte asociatii de locatari si proprietari din Pipera, aflate în zona administrativ teritoriala a orasului Voluntari, au cerut separarea de acesta si alipirea la sectoarele 1 si 2 ale Capitalei. "Pipera depinde de utilitatile Capitalei, nefiind independenta din acest punct de vedere. Pipera este principala sursa de taxe si impozite la bugetul local, in timp ce pentru orasul vechi Voluntari prioritatile le constituie rezolvarea problemelor sociale" se arata in protestul celor sapte asociatii facut înainte referendumului organizat de primarul Florentin Pandele.. Acestea nu exclud posibilitatea sa aiba o administratie publica independenta cu o primarie si un consiliu local propriu. Purtatorul de cuvant al Primariei Voluntari, Dan Rasica sustine ca daca ar fi alipiti Bucucurestiului atunci aproximativ 10 milioane de euro pe an, bani proveniti din taxe si impozite, ar putea fi folositi la investiti în infrastructura si ar putea fi asfaltate 80 de strazi pe an.

16 mii de lei pentru un mini- referendum

16 mii de lei a costat mini- referendumul oraganizat de primarul Florentin Pandele ca sa afle daca locuitori vor ca orasul Voluntari sa fie transformat în sectorul 7 al Capitalei.. Atat sustine Dan Rasica, purtatorul de cuvant al Primariei Voluntari, ca au costat stampilele, tusul, buletinele de vot si indemnizatiile "oamenilor din sectiile de votare". Mult mai multi bani vor înghiti alte doua referendumuri, absolut obligatorii, pentru ca Voluntariul sa devina sectorul 7 al Capitalei. Va trebui organizat un referendum în Ilfov si apoi unul în Bucuresti. Daca la ambele cetatenii îsi dau acordul atunci trebuie o hotarare de guverna care obligatoriu va trebui aprobata de Parlament. O alta posibilitate ca orasul Voluntari sa devina sectorul 7 al Bucucurestiului ar fi aprobarea de catre Parlament a Legii Metropolei. Aceasta însa nu poate fi aprobata decat dupa modificarea Constitutiei si asta pentru ca în forma actuala nu exista notiunea de metropola. Potrivit lui Dan Rasica "toate aceste demersuri vor dura aproximativ doi ani. Mai depinde însa si de vointa politica". Daca Voluntariul ar deveni sector al Bucurestiului atunci el s-ar afla pe locul trei ca întindere. Voluntariul are 3.740 de hectare adica aproximativ 37,4 kilometri patrati.

Data publicării: 25 Noi 2009 - 05:33

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34787&titlu=In_doi_ani_Bucurestiul_ar_putea_avea_7_sectoare