Initiatorul proiectului privind eliminarea pragurilor la SIF va cere noi explicatii [1]

Initiatorul proiectului privind eliminarea pragurilor la SIF va cere noi explicatiiSenatorul PDL Ovidiu Marian, initiatorul proiectului legislativ privind pragul de detinere la SIF-uri, va cere Guvernului un nou punct de vedere, care sa vizeze extinderea limitei de la 1% la 5% din capitalul social, nu eliminarea plafonului, cum prevedea proiectul în forma sa initiala

. "Voi cere Guvernului un nou punct de vedere privind pragul de detinere, deoarece punctul de vedere prezentat anul trecut era pentru eliminarea pragului, iar între timp proiectul s-a modificat si acum se refera la extinderea la 5%. As vrea un raspuns pâna la discutiile din Comisia de buget-finante, adica în termen de doua saptamâni. Am vorbit cu ministrul Iliescu  si voi solicita în scris pozitia Executivului. Daca nu voi primi raspunsul voi merge cu proiectul asa si în comisie si mai apoi la dezbaterea în plen", a declarat ieri pentru Mediafax Ovidiu Marian.Anul trecut, Guvernul a respins eliminarea pragului la SIF-uri, însa pâna la primirea documentului Comisia juridica a Senatului modificase proiectul, astfel încât noua forma a acestuia se referea la extinderea plafonului, nu la eliminarea lui. Ulterior, plenul Senatului a avizat majorarea pragului, dar forul decizional este Camera Deputatilor. Deputatii din Comisia juridica au avizat initiativa legislativa, nu si cei din Comisia pentru politica economica, acestia dând marti un aviz negativ. Proiectul a ajuns la Comisia de buget-finante, al carei raport va fi supus votului în sedinta de plen.Ovidiu Marian considera ca actionariatul dispersat al SIF-urilor este cel mai bun contraargument la scenariile unor eventuale preluari fortate si delistari ale societatilor de investitii financiare. "Nici nu se mai stie ce s-a întâmplat cu peste 8% din actionari, pentru ca anual în jur de un milion de euro reprezentând dividende neridicate ramân în conturile SIF-urilor. În plus, în eventualitatea unei delistari, un investitor trebuie sa detina peste 95% din actiuni, dar cum sa controleze atât de mult, când pragul ar fi de 5%?. Nu au cum sa ajunga la 95% fara sa fie declarati ca actionând concertat si atunci ar trebui sa vânda actiunile respective", a afirmat senatorul PDL.
Data publicării: 11 Feb 2010 - 06:12

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35185&titlu=Initiatorul_proiectului_privind_eliminarea_pragurilor_la_SIF_va_cere_noi_explicatii